Çanakkale Belediyesi'nde 'PKK'ya yardım' tartışması!

Çanakkale Belediyesi'nde 'PKK'ya yardım' tartışması!
Çanakkale Belediyesi'nde 'PKK'ya yardım' tartışması!
Çanakkale Belediyesi Meclis Toplantısı'nda, PKK'ya yardım yapıldığı iddiasıyla, Sur Belediyesi ile imzalanan kardeş kent protokolünün iptali için önerge verildi. Meclis'te tartışmalara yol açan önerge AK Partili Meclis üyelerinin 'evet', CHP ve MHP'li meclis üyelerinin 'hayır' oyu kullanmasıyla oy çokluğuyla reddedildi.

RADİKAL - Çanakkale ile Diyarbakır'ın Sur Belediyesi arasında 2012 yılında imzalanan kardeş kent protokolü, AK Partili Çanakkale Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Avukat Tülay Ömercioğlu tarafından verilen önerge ile meclis gündemine taşındı. HDP'li eski Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş'ın PKK 'ya para yardımı iddiasıyla tutuklanmasının ardından Çanakkale Belediye Meclisi'nin AK Parti 'li Grup Başkanvekili Tülay Ömercioğlu duruma tepki göstererek kardeş kent protokolünün iptali için önerge verdi. Çanakkale Belediyesi tarafından Sur Belediyesi'ne Ezidiler için gönderilen yardımların yeterince incelenmediği ve yardımların nereye gittiğinin belli olmadığı eleştirisinde de bulunan Tülay Ömercioğlu, "Sur Belediye Başkanı'nın PKK'ya para aktardığıyla ilgili konular ortaya konulmuştur. Türkiye'de öz yönetimi, özerkliği tasvip eden, üniter yapısını bölmek isteyen hiç kimsenin olmadığını beyan ediyoruz. Ben bu anlamda Sur Belediyesi ile kardeş şehir anlaşmasının devamının tüm Çanakkale halkına sandık kurularak da sorulmasını talep ediyorum" diye konuştu.

Kardeş kent belediyesine ihtiyacı olan erzakları gönderdiklerini belirterek kendilerine yöneltilen suçlamalara sert tepki gösteren CHP 'li Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, "Bizi PKK terör örgütüyle özleştirme çalışmalarına devam ederseniz çok ciddi tepkimle karşılaşırsınız. Ben ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının tamamı hiçbir zaman PKK terör örgütüne destek vermemiştir, veremez. Asla veremez" dedi.

ÖNERGE OY ÇOKLUĞUYLA REDDEDİLDİ

Tartışmanın ardından PKK'ya yardım edildiği ve Çanakkale Belediyesi tarafından Sur Belediyesi'ne giden yardımların PKK'ya gittiği iddiasıyla Meclis'e Sur Belediyesi ile imzalanan kardeş kent protokolünün iptal edilmesi için verilen önerge oylamaya sunuldu. Kardeş kent Sur Belediyesi ile protokolün iptali için verilen önerge AK Partili Belediye Meclis üyelerinin 'evet', CHP ve MHP 'li Belediye Meclis üyelerinin 'hayır' oylarıyla oy çokluğuyla reddedildi. (Mustafa SUİÇMEZ/ÇANAKKALE/DHA)