Çanakkale Boğazı'nda dev platform

Karadeniz'de petrol arama çalışmasına katılacak olan dev petrol arama platformu, Çanakkale Boğazı'ndan geçti.

 

Adobe Flash Player YükleAdobe Flash Player Yükle

 

 

 

SİNOP açıklarında, Türkiye Petrolleri Arama Ortaklığı (TPAO) ve Brezilya şirketi Petrobras işbirliğiyle petrol arayacak olan dünyanın en büyük sondaj platformu ‘Leiv Eiriksson’, Çanakkale Boğazı geçişine başladı. Platformun geçişi için boğaz çift yönlü olarak deniz trafiğine kapatıldı.

Dev platform, bugün 07.00’da Ege Denizi'nden, Çanakkale Boğazı'na girdi. Geçiş için boğaz 04.00’da çift yönlü olarak deniz trafiğine kapatıldı. Kıyı emniyetine ait üç römorkör ‘Kurtarma- 1’, ‘Kurtarma- 2’ ve ‘Nazım Tur’ ile Norveç'ten gelen bir özel römorkörün refakatinde boğazdaki geçişini sürdüren dev platforma bir de Sahil Güvenlik gemisi eşlik ediyor.

Discovery Channel’ın helikopteri de platformun Çanakkale Boğazı geçişini havadan görüntüledi. 2 bin 500 metre derinlikte sondaj yapma kapasitesine sahip olan ‘Leiv Eiriksson’ platformunun İstanbul Boğazı geçişinde, denizden yüksekliği 64 metre olan Boğaz ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinin altından geçebilmesi için, kulesinin bir bölümü sökülüp, 122 metrelik güvertesine yatırıldı. Dev platformun, 36 mil uzunluğundaki Çanakkale Boğaz geçişini bugün 11.20’de tamamlayarak, Marmara Denizi'ne açılacağı belirtildi.(dha)