Çanakkale isyanda

170 kilometre hız
Şimdiye kadar en fazla 140 kilometre hızında rüzgâr alan Çanakkale, geçen haftaki 170 kilometrelik fırtına sonrası kendine gelemedi. Çok sayıda yüksek gerilim hattı zarar gören ilde Bozcaada ve Gökçeada ile çok sayıda ilçede hâlâ elektrik ve su yok.
Maaşlar gecikti
Beş kişinin donarak öldüğü Çanakkale'de yerleşimlerin yüzde 30'una elektrik verilebiliyor. Bankalar, sistemler çalışmadığı için hizmet veremedi. Emekliler ancak dün aylıklarını alabildi. Bir grup vatandaş trafo binasına yürüyerek durumu protesto etti.
Haber: İBRAHİM GÜNEL / Arşivi

İSTANBUL - Çanakkale, geçen perşembe günü yağan kar ve fırtınanın ardından bir türlü kendine gelemedi. 22 Ocak'ta esen fırtına, saate 170 kilometre hıza erişti. Meteoroloji yetkilileri bugüne kadar kentte en fazla 140 km'lik rüzgâr kaydedildiğini belirtti. Yer istasyonları birçok yerde fırtınadan yıkıldığı için, ilin birçok yerinde iletişim kurulamıyor.
Fırtına sırasında il genelinde yüksek gerilim hatları zarar gördü, ilçelerin çoğu, il merkezinin ise bir kısmı elektrik alabiliyor. Bozcaada ve Gökçeada'da elektrik ve su bir haftadır yok. Köylerin ise yüzde 50'sine elektrik verilebildi. Beş kişinin donarak öldüğü il genelindeki zeytin
ağaçlarının yüzde 60'ının yıkıldığı ya da donduğu öne sürüldü. Kent merkezinde mum ve pil sıkıntısı yaşanırken, 10'un üzerinde esnafa, '100 bin liralık mumu 1.5-2 milyon liraya sattığı' için ceza yazıldı.
Birçok banka, sistemi çalışmadığı için hizmet veremedi. Önceki akşama dek çekilen nakit sıkıntısı, dün Bursa'dan getirilen parayla çözüldü. Emekliler de aylıklarına dün kavuşabildi. Çanakkalelilerin KDV ve gelir vergisi ödemeleri de, mücbir sebep ortadan kalkana dek ertelendi.
Protesto yürüyüşü
Çanakkale'deki duruma tepki gösteren bir grup vatandaş, önceki gece 21.00 sıralarında TEDAŞ'a ait ana dağıtım binasına kadar yürüdü. Yetkililerle tartışan vatandaşlar, "Biz yıkanmak için değil, ısınmak için elektrik istiyoruz. Devlet bayram öncesi memura 160 milyon lira ödeyecek. Bu parayı biz kesinti süresinde bitirdik" diye tepki gösterdi. Vatandaşlar olaysız dağıldı.
Vali: 2.4 trilyonluk ihale verildi
Vali Süleyman Kamçı ise dün ekiplerin 24 saat çalıştığını belirterek şu bilgileri verdi: "Türkiye'nin her tarafından 500 kişilik TEDAŞ ekipleri geldi. Devrilenlerin yerine ağaç direk dikiliyor. Ayrıca pazartesi akşamı, acil durum söz konusu olduğu için 11 müteahhide 2.4 trilyonluk ihale verdik. Onlar da çalışıyor. Şu anda, 600 civarındaki yerleşim biriminin yüzde 30'unda elektrik var, ama Çanakkale merkeze bağlı hiçbir köyde elektrik yok."
Edremit tarafından gelen yüksek gerilim hattlarını taşıyan direklerden beşinin yıkıldığını belirten Kamçı, şunları söyledi:
"Bunların onarımı 10-15 günde bitecek. Çanakkale'ye üç ayrı yüksek gerilim hattından enerji geliyor. Bu üç hat da devre dışı kaldı. Dün akşam itibarıyla Çan-Çanakkale hattındaki yüksek gerilim hattı onarımları yapıldı, merkez buradan elektrik alıyor. Ana şebekelerden birisi devreye girdi. Gökçeada'ya da enerji buradan verilecek. En fazla harabi et Bozcaada'da. Gelibolu'da ise cumartesiden itibaren elektrik var." Zeytin ve meyve ağaçları ile ormanlarda hasar bulunduğuna dikkat çeken Kamçı,
"Karın erimesini bekliyoruz. Hasar Tespit Komisyonu 15 günde raporunu hazırlayabilir" diye konuştu.