Çanakkale savaşı!

'Milli ruhu unutmayacağız'
Başbakan Erdoğan, Çanakkale Deniz Zaferleri'nin 92. yıldönümü törenlerine 10 bakanla katıldı. Erdoğan törenler sırasında yaptığı konuşmada "Çanakkale'yi geçilmez kılan milli ruhu unutmayacağız" dedi.
Baykal'a alkış yok
Cumhurbaşkanı Sezer ve Genelkurmay Başkanı Büyükanıt laikliğe vurgu yaptı. CHP lideri Baykal'ın "Bölücülük ve irticaya karşı Türkiye'yi sandıkta koruyacağız" diyen mesajını Erdoğan ve bakanlar alkışlamadı.
Haber: NAZİF İFLAZOĞLU / Arşivi

ÇANAKKALE - Çanakkale Zaferi, 'siyasi göndermelere' sahne olan törenlerle kutlandı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Çanakkale'ye 10 bakanıyla 'çıkarma' yapıp milli 'birlik ve adalet' vurgusu yaptı. CHP lideri Deniz Baykal ise kutlama mesajında hükümete, 'bölücülük ve irtica tehdidine karşı Türkiye Cumhuriyeti'ni sandıkta koruyacağız' göndermesi yaptı.
Çanakkale Deniz Zaferi'nin 92. yıldönümü nedeniyle ilk tören Şehir Stadyumu'nda yapıldı. Törene Erdoğan'ın yanı sıra Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Bayındırlık ve İskân Bakanı Faruk Nafiz Özak'la devlet bakanları Beşir Atalay ve Kürşad Tüzmen de katıldı. Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, 18 Mart törenlerine katılan ilk Diyanet işleri başkanı oldu.
Resmi geçidin ardından kürsüye gelen Erdoğan, gençlere seslenirken, "Tarihi bilmeyen gençlik tarih yazamaz" dedi. Birlik vurgusu yapan Erdoğan, şunları söyledi: "Hepimiz Türkiye sevdası yaşıyoruz. Hepimiz Mevlana'nın, Pir Sultan Abdal'ın pervanesi olduk. Türkiye'yi zenginleştiren bütün renklerine aşkla sevdalıyız. Tarihimizin sona erdiğini ve bizi millet olarak var eden değerlerin aşındığını söyleyenler 'Çanakkale geçilmez' nidalarına kulak versinler. Aynı birliği koruduğumuz takdirde istikbal mücadelesini istiklal mücadelesi gibi yaptığımız takdirde hiçbir güç önümüzde duramayacaktır. Mutlu ve müreffeh bir Türkiye hedefliyoruz. İstanbul'da olanı Çanakkale'de Ankara'da olanı Diyarbakır'da, Antalya'da olanın Kars'ta olduğu bir Türkiye. Özgürlüklerin, milli gelirin yatırımların her yerine hakkıyla dağıtıldığı bir Türkiye. Barışın, adaletin olduğu vatandaşlık haklarının kullanıldığı bir Türkiye."
Baykal'a alkış yok
Törenlere katılmayan CHP Genel Başkanı Baykal, gönderdiği mesajda Çanakkale'de verilen mücadeleyi anlatan "Şimdi de bölücülük ve irtica tehdidine karşı Türkiye Cumhuriyeti'ni sandıkta koruyacağız, kollayacağız" dedi. Diğer mesajları alkışlayan Erdoğan ve bakanlar Baykal'ınkini alkışlamadı.