'Çanakkale Savaşı eşsiz bir resitaldir'

Cumhurbaşkanı, TBMM Başkanı, Başbakan, ana muhalefet lideri ve Genelkurmay Başkanı, Çanakkale'nin 90. yıldönümü anmalarına mesajlarıyla katıldı. Ankara TCDD Garı'ndaki sergi yoğun ilgi görüyor.

ANKARA - Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Birinci Dünya Savaşı'nın akışını ve dünyadaki güç dengelerini derinden etkileyen Çanakkale Deniz Zaferi'nin büyük yankı uyandırdığını, kara savaşında da eşsiz zafere ulaşılmasının yolunu açtığını söyledi. Çanakkale Deniz Zaferi'nin 90. yıldönümü dolayısıyla yayımlanan mesajlar şöyle:
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer: Dünyanın en büyük ordularına karşı verilen ve 'Çanakkale Geçilmez' dedirten bu direniş, gücünü yurt sevgimizden ve bağımsızlık ülkümüzden almıştır. Bugün hepimize düşen ortak görev, ulusal değerlere, bilince, Cumhuriyet'e sahip çıkmak, Çanakkale'yi, Kurtuluş Savaşı'nı kazanan ruhu korumak ve bu bilinci gelecek kuşaklara aktarmaktır."
TBMM Başkanı Bülent Arınç: Çanakkale Zaferi'yle, millet olma bilincinin tohumları atılmış, Kurtuluş Savaşı için zemin hazırlamıştır.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan: Şehitler diyarı Çanakkale, dünya durdukça aziz Türk milletinin özgürlüğünün, milli bağımsızlığının ve varolma mücadelesinin en parlak anıtı olarak yükselecektir.
CHP lideri Deniz Baykal: Günümüzde bizlere düşen görev, bağımsızlık ve özgürlük ruhunu aynı heyecan ve duyarlılıkla yaşatmak, laik cumhuriyete, toprak bütünlüğüne ve sosyal hukuk devletine her zamankinden daha çok önem vermek, savunmak ve korumaktır.
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök: Çanakkale Savaşı; Türk harp sanatının ve Türk askerinin civanmertliğinin bütün dünyaya sergilendiği bir resitaldir. Ancak, modern çağın da etkisiyle bu çok önemli tarihsel süreçte yaşadıklarımızı, saydığım bu tarihsel nitelikleri ve ülkemizi gelecekte bekleyen tehlikeleri genç belleklere onların özümseyebilecekleri bir şekilde anlatmakta ve algılatmakta son zamanlarda zorlanıyoruz.
İki ilde iki sergi
Çanakkale Zaferi'nin 90. yıldönümü nedeniyle Ankara'da TCDD Garı'nda bir sergi açıldı. Sergide savaşta kullanılan havan topu mermisinden şarapnel parçalarına, asker mataralarından savaş yıllarında çekilen ilgi çekici fotoğraflara kadar değişik materyaller sunuluyor.
Samsun'da da Karadeniz Eğitim Derneği ve Milli Eğitim İl Müdürlüğü'nce hazırlanan 'Çanakkale Sergisi' Cumhuriyet Meydanı'nda törenle açıldı. Garnizon Komutanı Tümgeneral Kemal Ay ile komutanlar 18 Mart 1915'te Gelibolu Yarımadası'nda kazanılan zaferi anlatan bölümü gezerken duygulu anlar yaşadı. Zafer, slayt gösterileri, öğrencilerin döneme ait giydikleri askeri kıyafetlerle ve maketlerle izleyenlere anlatıldı. (Radikal, aa)


    http://www.radikal.com.tr/7411647411640

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.