Çanakkale ve Bodrum'da orman yangınları

Çanakkale ve Bodrum'da orman yangınları
Çanakkale ve Bodrum'da orman yangınları
Çanakkale'nin iki ilçesinde bugün öğlen saatlerinde orman yangınları çıktı. Aynı saatlerde bir diğer yangın haberi de Bodrum'dan geldi

ÇANAKKALE-MUĞLA - Çanakkale Yenice İlçesi'ne bağlı Karasuçam Köyü yakınlarında enerji nakil hattının neden olduğu orman yangını çıktı. Yangının çıktığı bölgede bulunan Karasuçam Köyü, alevlerin yaklaşması üzerine tedbir amaçlı boşaltılmaya başlandığı belirtildi. Bu arada Çan İlçesi'nden de alevler yükseldi.

Bir yangın haberi de Bodrum'dan geldi. Göltürkbükü'nde yaklaşık 12 hektarlık bozuk orman ve makilik alan kül oldu. Alevler GS Teknik direktörü Terim'in de villasının olduğu siteye 100 metre kala söndürülebildi.

ÇAN İLÇESİ'NDE DE ORMAN YANGINI

Çanakkale Yenice İlçesi'ne bağlı Karasuçam Köyü yakınlarında çıkan orman yangını devam ederken Çan İlçesi Ozancık Köyü yakınlarında da yeni bir orman yangını çıktı. Enerji nakil hatlarının neden olduğu belirten orman yangının hızla büyüdüğü belirtildi. Yenice'deki orman yangınını söndürmek için bölgeye giden ekiplerin bir bölümü bu yangına yönlendirildi.

Muğla’nın Bodrum İlçesi’ne bağlı Göltürkbükü Beldesi’nde çıkan yangın, yaklaşık 12 hektarlık bozuk orman ve makilik alanı küle çevirdi. Yangın, güçlükle kontrol altına alınırken alevlerin villaların da bulunduğu tatil sitelerine yaklaşması paniğe neden oldu.

TERİM'İN VİLLASINA 100 METRE KALA

Ünlü tatil beldelerinden Göltürkbükü’nün Çatalboynu Mevkii’nde bugün saat 13.30 sıralarında yangın çıktı. Birbirine değen elektrik telerinden çıkan kıvılcımın neden olduğu yangın, rüzgar ve kuru otların tutuşması nedeniyle kısa sürede genişledi. Alevlerin, aralarında Galatasaray Futbol Takımı Teknik Direktörü Fatih Terim, Galatasaraylı eski futbolcu Tugay Kerimoğlu ve Alman Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Claudia Roth’un villalarının da bulunduğu sitelere 100 metre kadar yaklaşması korkuttu.

Jandarma, Göltürkbükü -Gündoğan Karayolu üzerinde güvenlik önlemi alırken, çevredeki site sakinlerine yangının büyüyebileceğine yönelik uyarılarda bulundu. Hebilköy Evleri, Madana Sitesi, Karianda Sitesi, Hanımeli Evleri, Hekimköy Tatil Sitesi ve Olive Garden Villaları’nın sakinleri de korku yaşadı. Yangına, Bodrum, Göltürkbükü ve çevre beldelere ait toplam 14 itfaiye aracı, 30 orman işçisi, çevre inşaatlarda çalışanlar ve tatilciler karadan, Muğla Orman Bölge Müdürlüğü’ne ait iki helikopter ve bir söndürme uçağıyla da havadan müdahale edildi. Bazı villa sahipleri de hortumlarla alevlerin yaklaşmasını önlemek için su sıktı. Göltürkbükü ve Gündoğan Beldeleri’ni yaklaşık iki saat duman altında bırakan yangın güçlükle kısmen kontrol altına alınabildi.

Yaklaşık 12 hektarlık maki ve bozuk orman alanının zarar görmesine neden olan yangını söndürme çalışmaları sürüyor.
Türkbükü Mahallesi Muhtarı Cevat İrgin, rüzgar nedeniyle söndürme çalışmalarına güçlükle devam edildiğini söyledi.(DHA)