'Çanakkale Yolun Sonu'na şeref galası

'Çanakkale Yolun Sonu'na şeref galası
'Çanakkale Yolun Sonu'na şeref galası
Çanakkale Savaşı'nı konu alan 'Çanakkale Yolun Sonu' isimli film için bin kişinin katılımıyla şeref galası yapıldı.

ÇANAKALE - Çanakkale Valiliği'nce düzenlenen "Çanakkale Yolun Sonu" filminin şeref galasına Vali Güngör Azim Tuna, eşi Pervin Tuna, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mesut Özel, Çanakkale Belediye Başkanı CHP 'li Ülgür Gökhan ve bine yakın vatandaş katıldı.

Filmin genel yönetmeni Serdar Akar, yönetmen Kemal Uzun, başrol oyuncusu Gürkan Uygun'un da katıldığı galaya Çanakkaleliler büyük ilgi gösterdi. Film sonunda konuşan Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, "Çanakkale Yolun Sonu gibi bir çok prodüksiyonun, filmin, sahnenin, tarihimizi tozlu sayfalardan çıkarıp bugünlere, bugünkü nesillere anlatılmasını temenni ediyorum" diye konuştu.

Tuna konuşmasına şöyle devam etti:
"Tarihin akışını değiştiren olaylara sahne olan ve bugüne kadar sanatsal ve belgesel bir çok esere konu olan Çanakkale Savaşları, tarihin en kanlı çatışmalarına şahit olmuş, vatan sevgisi ve savunması adına, bayrak, inanç, bağımsızlık, insan sevgisi ve duyarlılığı adına ibret verici öykülerle doludur. Son yıllarda tarihimizle alakalı filmler, diziler oldukça ilgi ve beğeni topluyor. Bu gelişmenin tarihimizin, değerlerimizin yeni nesillerimize, bugünkü nesillere anlatılmasında çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bunu özgüvenimizin, özümüze dönüşün, milli benliğimizin gelişmesinin en önemli unsurlarından biri olduğunu düşünüyorum. Bu gelişmenin en somut göstergesi ise şehitliklerimize son 10 yılda gelen ziyaretçi sayısının 200 binlerden 2.5 milyonlara gelmesidir. Bu filmlerin, bu yapımların ve tanıtımların bu artışa çok büyük katkı sağladığını düşünüyorum."

Vali Güngör Azim Tuna, konuşmasının ardından filmin genel yönetmeni Serdar Akar, yönetmeni Kemal Uzun ve başrol oyuncusu Gürkan Uygun birer teşekkür plaketi verdi. Başrol oyuncusu Gürkan Uygun, filmi çekmeden önce şehitlikleri gezdiklerini belirterek, "Bu coğrafyayı koruyan tüm şehitlerimizi saygıyla anıyorum" diyerek duygularını dile getirdi. Yönetmen Kemal Uzun ise, filmi çektikleri kentte galasını yapmaktan duyduğu mutluluğu ifade etti. Film sonunda izleyenler, başrol oyuncusu Gürkan Uygun'a yoğun ilgi gösterdi. Fotoğraf çektirmek için sıraya girdi.

DHA - Burak GEZEN