Çanakkale Zaferi coşkuyla kutlandı

18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 89'uncu yıldönümü coşkulu törenlerle kutlandı.

ÇANAKKALE - 18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 89'uncu yıldönümü coşkulu törenlerle kutlandı.
Törenler dün Çanakkale Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk konulması, say-gı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Yaklaşık 15 bin kişinin doldurduğu 18 Mart Stadyumu'nda öğrenciler çeşitli şiir ve metinler okudu. Genelkurmay Başkanlığı Harbiye Kültür Sitesi Mehteran Takımı'nın gösterisi de alkış topladı.
Tören için 22 ilden ilköğretim öğrencileri ile sekiz üniversiteden 750 üniversiteli ve öğretim üyesi Çanakkale'ye geldi.
AKP'nin gövde gösterisi
Meclis Başkanı Bülent Arınç da törene katılırken, AKP adeta gövde gösterisi yaptı. Hükümeti Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ve Devlet Bakanı Beşir Atalay temsil etti. Çok sayıda AKP'li milletvekili de tribünde yerlerini aldı.
Başbakan Erdoğan konuşmasında, destanı tüm öğrencilere anlatmak amacıyla, 10 bin öğrencinin TURSAB desteğiyle Çanakkale'ye getirileceğini açıkladı. Erdoğan 2005'e kadar Çanakkale'deki bütün anıt, müze ve milli parkları bitireceklerini söyledi.
TBMM tarafından Çanakkale'ye verilen Kahramanlık Madalyası, Vali Süleyman Kamçı, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tümamiral Deniz Kutluk, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan tarafından Türk bayrağına takıldı.
Zaferin yıldönümünde, yeniden düzenlenen Gelibolu Yarımadası Şehitler Abidesi de törenle açıldı. Cam mozaikten 12 metre çapında Türk bayrağı işlenen abidenin açılışına Başbakan Erdoğan da katıldı.
(dha, aa)