Çanakkale'de 1 işçinin öldüğü madende işçiler iş bıraktı

Çanakkale'de 1 işçinin öldüğü madende işçiler iş bıraktı
Çanakkale'de 1 işçinin öldüğü madende işçiler iş bıraktı
Çanakkale'nin Yenice İlçesi'nde, 15 gün önce meydana gelen göçükte 1 kişinin öldüğü, 1 kişinin yaralandığı özel bir şirkete ait kurşun madeninde 60 işçi, çalışma koşullarının kötü olduğu gerekçesiyle iş bırakma eylemine başladı.

RADİKAL - Çanakkale Yenice'ye bağlı Kalkım Beldesi Karaaydın Köyü yakınlarında, Oreks Firması'na ait kurşun madeninde çalışan 60 işçi, işi bıraktı. Geçtiğimiz günlerde madende meydana gelen göçükte; Üzeyin Özçetin (32) yaşamını yitirmiş, Güner Orhan (42) yaralanmıştı. Bu olay sonrasında işçiler, madendeki çalışma koşullarının güvenilir olmadığı gerekçesiyle iş bıraktı.

Maden şirketinin telefonla ulaştığı çalışanlardan işbaşı yapmalarını istediği, ancak tepkileriyle karşılaştığı öğrenildi. Üretimi durduran işçiler, işverene üç maddelik taleplerini iletti. Çalışma koşullarının iyileştirilmesi, ücretlerin düzenli ödenmesi, ambulans talebinde bulunan işçiler, bu şartlar oluşturulduğunda işbaşı yapacaklarını söyledi.

Çatalak Deresi maden sahasında çalışan işçilerden Mustafa Orhan, madende her gün dinamit patlattıklarını ve 700 metre ana tünelde çalıştıklarını söyledi. Madende dinamiti patlatan işçi arkadaşlarının ehliyetsiz ve vasıfsız kişiler olduğunu belirten Orhan, "Vasıfsız işçilerin dinamit patlatmak istemediğinde işten kovulduğunu ya da işten kovulma tehdidinde bulunulduğu belirtildi. Başımıza bir felaket daha gelebilir. İşverene koşulların iyileştirilmesi için gerekli başvuruları yapmamıza rağmen hiçbir olumlu gelişme olmadı. Biz bu ölüm madeni adını verdiğimiz kurşun madeninde işe başlamıyor ve grev hakkımızı kullanıyoruz" dedi.
DHA-Fatih DALDAL