Çanakkale'de doktorlar silah istiyor

Çanakkale'de doktorlar silah istiyor
Çanakkale'de doktorlar silah istiyor
Çanakkale'de bir hastanın hastane çalışanlarına silah çekmesi üzerine hekimler ve sağlık çalışanlarından tepki geldi. Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri(SES) adına konuşan Yusuf Yıldırım, "Şiddete engel olamıyorsanız bize silah verin" dedi.

Çanakkale’de dün öğle saatlerinde N.D. isimli şahısın Çanakkale Devlet Hastanesi Acil Servis’inde olay çıkarması büyük tepkilere yol açtı. İddiaya göre, alkollü olduğu öne sürülen N.D. (43), ticari taksiyle hastaneye geldi. Acil servise girip sekreterin olduğu bölüme yönelen N.D. , burada belinde bulunan silahı doğrultarak, ‘Benimle ilgileneceksiniz’ diye bağırdı. Hastane çalışanları başta hiçbir şey olmamış gibi çalışmaya devam etti ancak N.D. isimli şahıs tehdide devam edince güvenlik görevlileri olaya müdahale etmek durumda kaldı.

Çanakkale Devlet Hastanesi’nde yaşanan bu olaydan sonra toplanan tabip odaları ve sendikaları olayı protesto etti. Hastanenin acil servisinde çalışan doktorlardan biri olan Dr. Yakup Taş , “Dün buraya silahla giren, sekretarya da çalışan personele silah doğrultan, tetiğe basan ama silahı patlamayan şahıs bugün acil servise getirildi ve aynı sekreterle muhatap edildi. Polis neden bunu düşünmüyor? Neden başka bir hastaneye götürülmedi, neden bu kadar özensiz, düşüncesiz ve saygısızca hareket ediliyor? Bunun altını çizmek istiyorum” dedi.

Protesto sonunda yapılan basın açıklamasında en sert tepki ise Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası(SES) Şube Başkanı Yusuf Yıldırım’dan geldi. Yıldırım; “Eğer bu şiddete son veremiyorsanız; silah verin. Biz burada insanları öldürmüyor hayatlarını kurtarıyoruz, ama can güvenliğimiz sağlanamıyor. Nasıl bir ülke olduk anlayamıyoruz. Bu yaşananların sorumlularının peşini bırakmayacağız” şeklinde konuştu.