Çanakkale'de hastaneden bebek çalındı

Çanakkale'de hastaneden bebek çalındı
Çanakkale'de hastaneden bebek çalındı
Çanakkale Devlet Hastanesi'nde dün dünyaya gelen ve Yeni Doğan Servisi'nde bulunan ikiz bebeklerden erkek olanı, iddiaya göre işitme testine götüreceğini söyleyen beyaz önlüklü 1.70 boyunda 25 yaşlarındaki esmer bir kadın tarafından çalındı. Bebek hırsızlığının anlaşılması üzerine kentte alarma geçildi. Polisin yoğun çabaları sonucu dün çalınan bebek bugün bulundu. Kuruma 200 metre uzaklıktaki Eserler Aile Sağlığı Merkezi'nde bulunan bebek, polis tarafından hastaneye getirilerek anne Fatma Bozkurt'a teslim edildi.

RADİKAL - Çanakkale'yi ayağa kaldıran olay, bugün saat 10.30 sıralarında, Çanakkale Devlet Hastanesi Bahattin ve Huriye Demircioğlu ek binasında meydana geldi. Fatma Bozkurt, dün saat 09.00'da biri kız diğeri erkek ikiz bebek dünyaya getirdi. Yeni Doğan Servisi'nde yatan bebeklerden erkek olanı, iddiaya göre servise gelen beyaz önlüklü, 1.70 boyunda, 25 yaşlarındaki esmer bir kadın tarafından Kulak Buran Boğaz Servisi'ne işitme testi için götürüleceği söylenerek alındı. Yanında bir başka kadınla hastaneden çıktığı belirtilen kadın, bebekle birlikte ortadan kayboldu.

Yetkililerin ihbarı üzerine polis hastaneye geldi. Hastanenin ve çevresinin güvenlik kameraları incelenmeye başlanırken, hastanenin ek binasında güvenlik kamerası olmadığı öne sürüldü.

Kenti alarma geçiren bebek hırsızlığı üzerine kentin giriş ve çıkışlarında uygulama noktaları oluşturuldu. Şehirler arası yolcu otobüsleri başta olmak üzere araçlar aranmaya başlandı.

TAKSİYE BİNMİŞLER

Polis ekiplerince durdurulan bir taksinin şoförü Hüseyin Teskin'in, "Birinin yüzü kapalı iki kadın hastaneden çıkıp taksime bindi. İnönü Caddesi önündeki devlet hastanesine doğru gideceklerini söylediler. 9 lira tuttu. Orada indirdim, döndüm" demesi üzerine bu bölgede de aramalar yoğunlaştırıldı. 

VE MUTLU SON

Polisin yoğun çabaları sonucu, Çanakkale Devlet Hastanesi'nde dün dünyaya gelen ve Yeni Doğan Servisi'nden kaçırıldığı iddia edilen bebeğin bulunduğu bildirildi. 

kuruma 200 metre uzaklıktaki Eserler Aile Sağlığı Merkezi’nde bulundu. Bebek, polis tarafından hastaneye getirilerek anne Fatma Bozkurt’a teslim edildi. Fatma Bozkurt başta olmak üzere hastane önünde bekleyen yakınları, büyük mutluluk yaşadı. Bazı aile yakınları gözyaşlarını tutamadı. Karakolda ifade veren baba Orhan Bozkurt, bebeğin bulunmasının ardından polis aracıyla hastaneye getirildi. Yakınları baba Orhan Bozkurt’u sevinçle karşıladı.

Bebek hırsızlığı şüphelisi adı açıklanmayan kadın ise sağlık kontrolü için bebeğin çalındığı hastaneye getirildi. Acil Servis’ten sokulan kadın, diğer bölümde olan bebeğin yakınlarıyla karşılaşmadı. Bu nedenle herhangi bir gerginlik de yaşanmadı. Gözaltına alınanan kadının, emniyete götürüleceği belirtildi.

3 KADIN GÖZALTINDA

Çanakkale’de hastaneden bebeği çalan kadının adının S.Y. olduğu, annesi Z.Y. ile birlikte hastaneden ayrıldığı öğrenildi. Bu iki kadının bebeği, azmettirici olduğu öne sürülen A.Ç. adlı kadına teslim ettiği belirtildi. Düşük yaptığı ve sağlık sorunları bulunduğu ileri sürülen A.Ç.’nin, bebekle birlikte Esenler Mahallesi Aile Sağlığı Merkezi’ne gidince yakalandığı kaydedildi. Üç kadın da gözaltına alındı.

AİLE MERKEZİNİN İHBARI YAKALATTI

Bebeğin nasıl bulunduğu da ortaya çıktı. Olayın ardından yetkililerin tüm aile sağlığı merkezleri ve hastanelerin uyarıldığı, Esenler Mahallesi Aile Sağlığı Merkezi görevlilerinin yeni doğan bebeği görünce yetkililere bildirdiği kaydedildi.

Hastanede güvenlik kamerası kayıtlarının incelediği sırada gelen ihbar üzerine, kuruma 200 metre uzaklıktaki Aile Sağlığı Merkezi’ne polis ekiplerinin gittiği ve bebeğin bulunduğu kaydedildi.

MERAK UYANDIRAN İDDİA

Bebeği kaçırdığı öne sürülen hemşire kıyafetli S.Y.’nin, bir gün önce de hastaneye geldiği, burada keşif yaptığı iddia edildi. Bugün tekrar servise gelen S.Y.’nin, bebeği işitme testine götürme bahanesiyle aldığı, ardından hemşire odasında üzerini değiştirerek hastaneden annesi Z.Y. ile çıktığı iddia edildi.

Saat 11.00’e kadar bekleyen anne Fatma Bozkurt ve refakatçi yakınları, bebeğin geri getirilmemesi üzerine durumu hemşirelere bildirdiği öğrenildi. Hemşireler de böyle bir testin söz konusu olmadığını belirtince, hastanede teyakkuza geçildi. İddiaya göre, bebeği kaçırdığı öne sürülen iki kadın, bebeği A.Ç’ye teslim etti.

3 KADIN DA EMNİYETTE

Düşük yaptığı öne sürülen A.Ç.’ye, bebeğin ailesinin olduğu hastanede ilk müdahalenin yapıldığı, ardından S.Y. ve Z.Y.’nin ardından emniyete götürüldüğü kaydedildi.
DHA/Burak GEZEN- Mustafa SUİÇMEZ