Çanakkale'de sanıksız duruşma

Dört mahkûm ile bir jandarma erinin hayatını kaybettiği Çanakkale'deki 'Hayata Dönüş Operasyonu'nuyla ilgili davaya dün başladı.

ANKARA - Dört mahkûm ile bir jandarma erinin hayatını kaybettiği Çanakkale'deki 'Hayata Dönüş Operasyonu'nuyla ilgili davaya dün başladı. Haklarında dava açılan 154 mahkûm, dün ilk duruşmaya çıktı. Çanakkale 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde Adalet Bakanlığı'nın başvurusuyla açılan davada, 'adam öldürmek, intihara azmettirmek, devlet malına zarar vermek' suçlamalarıyla yargılanan sanıklar mahkemeye getirilmedi. Sanıkları sekiz avukat savundu. Duruşmada söz alan
Avukat Gül Kireçkaya, 19 ve 20 Aralık'taki çatışmada ölen er Mutlu'nun, güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucu öldüğünü söyledi. Kireçkaya, "Jandarma erin cezaevi içinden açılan ateş sonucu ölmesi söz konusu değil, çünkü öldürücü kurşun yüksek kinetikli bir silahtan çıkmış. Jandarmayla ilgili soruşturma hazırlık safhasında, onu görünce her şey açığa çıkacak." diye konuştu.
Bursa'da 23 tahliye
Bursa Özel Tip Cezaevi'nde çıkan olaylar nedeniyle 109 sanık hakkında açılan davada ise 23 tutuklu daha tahliye edildi. Bursa 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nin sanık vekillerinin katıldığı duruşmadaki tahliye kararıyla, davada tutuklu sanık kalmadı.