Çanakkale'de yazlıkçıyı heyelan vurdu

Çanakkale'de yazlıkçıyı heyelan vurdu
Çanakkale'de yazlıkçıyı heyelan vurdu
Çanakkale Güzelyalı'da şubat ayında meydana gelen heyelanda duvarlarında çatlaklar oluşan ve denize doğru kaymaya başlayan yazlıkların sahiplerine, evlere girmemeleri konusunda tebligat gönderdi.

ÇANAKKALE - Çanakkale Belediyesi, tatil beldesi Güzelyalı Köyü girişinde, şubat ayında meydana gelen heyelanda duvarlarında çatlaklar oluşan ve denize doğru kaymaya başlayan yazlıkların sahiplerine, evlere girmemeleri konusunda tebligat gönderdi. Çanakkale Belediye Başkanı CHP 'li Ülgür Gökhan, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) jeoloji ve jeofizik öğretim üyeleriyle işbirliği içinde, bölgede yapılması gerekenleri belirleyeceklerini söyledi.

Çanakkale Güzelyalı Köyü girişinde şubat ayında meydana gelen heyelan, asfalt yolun bir bölümünü çökertti, duvarları çatlayan yazlıkların denize doğru kaymasına neden oldu. Çanakkale Belediyesi, olaydan sonra, ÇOMÜ jeoloji ve jeofizik öğretim üyeleriyle çalışma başlattı. Başkan Gökhan, jeoloji ve jeofizik öğretim üyelerinin bölgede yaptıkları incelemeden sonra rapor hazırladıklarını belirterek, "Bölgenin riskli olduğu belirlendi. Dolayısıyla yeni bir çalışma daha başlatıyoruz. Öğretim üyeleri etüt çalışması yaparak kayma noktalarını, şiddetini tespit edecek. Zeminin kayma noktalarıyla riskin boyutunun da tespit edilmesi lazım. Yazlıkların durumları da incelenecek. Öğretim üyelerinin raporları doğruldusunda, birlikte ne yapılması gerektiğini belirleyeceğiz. Hayati önem arz eden yazlıklar için de yıkım kararı çıkartabiliriz" dedi.

Öte yandan, bölgedeki çok sayıda yazlığa 'satılık' tabelası asıldığı görüldü. (Burak GEZEN-Ersan KÜÇÜKKURU/DHA)