'Çanakkale'nin 100. Yılı' etkinliklerine 21 devlet başkanı geliyor

'Çanakkale'nin 100. Yılı' etkinliklerine 21 devlet başkanı geliyor
'Çanakkale'nin 100. Yılı' etkinliklerine 21 devlet başkanı geliyor
Türkiye'nin 'Ermeni soykırımı' gündemine karşı atak olarak planladığı "24 Nisan Çanakkale Anması" etkinliklerine katılacak isimler belli oldu. Daha önce geleceği açıklanan Vatikan temsilcisi Kardinal Peter Kodwo Appiah Turkson ise 'rahatsızlandığı' gerekçesiyle programını iptal etti.

RADİKAL – Türkiye ’nin, 1915’in 100. yıldönümü nedeniyle oluşan ‘soykırım’ gündemine karşı hamlesi olarak değerlendirilen Çanakkale Savaşları’nın 100’üncü yılını anma etkinliklerine katılım listesi kesinleşti.

21 ülkeden devlet başkanı düzeyinde katılım olması beklenen törenlere, 2 parlamento başkanı, 3 cumhurbaşkanı yardımcısı ve 5 başbakan da katılacak.

İLK DURAK BARIŞ ZİRVESİ

Çanakkale Savaşları’nın 100’üncü yıldönümü dolayısıyla 23-25 Nisan’da Türkiye’de anma törenleri düzenlenecek. Ankara ’dan törenler için tüm ülkelere davet giderken 70’i aşkın ülkeden katılım gerçekleşecek. Törenlerin ilk durağı İstanbul ’daki Lütfi Kırdar Kongre Merkezi olacak. Barış Zirvesi’nde Türkiye’yi Başbakan Ahmet Davutoğlu temsil edecek. 24 Nisan’da ise Çanakkale’de anma törenleri düzenlenecek. Bu törenlere Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ev sahipliği yapacak. 25 Nisan’da da kalmak isteyen yabancı konuklar, Anzaklar için düzenlenecek Şafak Ayini’ne katılacak.

PRENS CHARLES GELİYOR

Törenlere İngiltere’den Prens Charles’ın katılacağı belirtilirken kendisine bir oğlunun da eşlik etmesi bekleniyor. Rusya ve Cezayir ise törenlere Meclis Başkanı düzeyinde katılacak. Törenlere Arnavutluk, Azerbaycan, Bosna Hersek, Cibuti, Çad, Galler, Güney Sudan, Irak, İrlanda, Karadağ, Katar, KKTC, Kosova, Makedonya, Mali, Nijer, Pakistan, Senegal, Slovenya, Somali ve Türkmenistan, devlet başkanı düzeyinde katılacak.

SURİYE’DEN HALİD HOCA

Afganistan, Gambiya ve Zambiya’dan katılım cumhurbaşkanı yardımcısı düzeyinde olurken; Avusturalya, Yeni Zelanda, Moldova, Romanya başbakan düzeyinde temsil edilecek. Suriye Ulusal Koalisyonu Başkanı Halid Hoca'nın katılımı da Türk Dışişleri tarafından 'başbakan düzeyinde' kabul ediliyor. Bahreyn, Fransa, Gabon, Gana, Gine, Güney Afrika Cumhuriyeti, Güney Kore, Gürcistan, Hırvatistan, Hindistan, Irak, Litvanya, Lübnan, Kanada, Moğolistan, Moritanya, Mozambik, Singapur, Tacikistan, Tunus, Vietnam bakan düzeyinde temsil edilecek.

PUTIN VE HOLLANDE ERİVAN'DA OLACAK

Erivan’daki törenlere ise Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın katılacağı kesinleşmişti. ABD’nin ise Ankara ve Erivan’daki törenlere hangi düzeyde katılacağı henüz netleşmedi.  

KARDİNAL RAHATSIZLANMIŞ, VATİKAN GELMİYOR

Dışişleri Bakanlığı’nın 10 Nisan’da güncellediği törenlere katılım listesinde Vatikan’dan Papalık Adalet ve Barış Konseyi Başkanı Kardinal Peter Kodwo Appiah Turkson’un adı da yer alıyordu. Ancak Hürriyet’in Vatikan’ın Ankara Büyükelçiliği’nden edindiği bilgiye göre, törene Vatikan’dan katılım olmayacak. Gerekçe olarak ise “Kardinal’in rahatsızlanması” gösterildi. Vatikan’ın törenlere katılmaması, “Soykırım tartışmasının ardından bir tepki mi” sorusunu akıllara getirdi. Papa Françesko’nun ayinde 1915 olaylarına ilişkin “soykırım” ifadesi kullanmasının ardından Ankara, Vatikan Büyükelçisi Mehmet Paçacı’yı istişare için Türkiye’ye çağırmıştı.