Çanakkale'ye araba vapurlarıyla çıkarma

Atatürkçü Düşünce Derneği'nce düzenlenen 'Cumhuriyet'e sahip çıkalım' mitingi çok sayıda ilden Çanakkale'ye gelen 15 bin kişinin katılımıyla Cumhuriyet şölenine dönüştü.

ÇANAKKALE - Atatürkçü Düşünce Derneği'nce düzenlenen 'Cumhuriyet'e sahip çıkalım' mitingi çok sayıda ilden Çanakkale'ye gelen 15 bin kişinin katılımıyla Cumhuriyet şölenine dönüştü. Çanakkale mitinginde de Manisa'da olduğu gibi sola 'Birleşin' çağrısı yapıldı.
Bayrakçılar kapıştı
Otobüsler kent merkezindeki yoğunluk nedeniyle Eceabat ilçesinde bekletildi. Vatandaşlar da otobüslerden inerek araba vapurlarıyla Eceabat'tan Çanakkale'ye geçti. Miting yapılacağını duyan yaklaşık 100 bayrak satıcısı da Çanakkale'ye geldi. Bayrak satıcıları, müşteri kapma nedeniyle iskele meydanında kavga etti. Polis olayı kısa sürede yatıştırdı.
Dün saat 10.00'dan itibaren kente gelmeye başlayan vatandaşlar, mitingin gerçekleşeceği Cumhuriyet Meydanı'na yedi ayrı arama noktasında üst araması yapıldıktan sonra alındı. Gazilerin de aralarında olduğu katılımcılar miting saatine kadar 'Türkiye laiktir laik kalacak', 'Çankaya'nın yolları şeriata kapalı', 'Birleşin', 'Mustafa Kemal'in askerleriyiz' sloganları attı, Saat 13.30'da başlaması gereken miting, konuşmacılar meydana geç ulaşınca saat 14.15'te başlayabildi.
ADD Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Nur Serter, Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Yurtkuran ve televizyoncu Tuncay Özkan konuşmalarında solda birlik çağrısı yaptı. 'Ampulü sandıkta kıracağız', 'Anamızı da aldık geldik', pankartları açıldı.