Çanakkale'ye yoğun ilgi

Çanakkale Zaferi'nin 90. Yıldönümü ve Şehitler Günü törenlerine yurttaşlar yoğun ilgi gösterdi. Başbakan Erdoğan, altı bakanın yanı sıra AKP'den 50 ve CHP'den 10 milletvekilinin katıldığı törenlerde, "Şehit kanıyla sulanmış bu topraklarda geçmişten aldığımız mirası, geleceğe taşımak için söz veriyoruz, ant içiyoruz" dedi. İstanbul'daki anmada ise Edirnekapı Şehitliği'ndeki mezarlara karanfiller bırakıldı.

ÇANAKKALE - Çanakkale Zaferi'nin 90. Yıldönümü ve 18 Mart Şehitler Günü nedeniyle altı bakan, AKP'den 50, CHP'den 10 milletvekili Başbakan'la birlikte Çanakkale'deydi. İlk tören 18 Mart Stadyumu'nda yapıldı. Törende Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Hurşit Tolon, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Veysel Kösele de hazır bulundu. Kösele, burada TBMM tarafından kente verilen kahramanlık madalyasını Türk Bayrağı'na taktı.
'Türkiye yıldız olacak'
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TBMM Başkanı Bülent Arınç ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök'ün mesajlarının okunmasının ardından sırasıyla Çanakkale Valisi Süleyman Kamçı, Tuğamiral Köse ve Başbakan Erdoğan konuşma yaptı. Başbakan Erdoğan özetle şöyle konuştu:
"Bu millet sadece şanlı bir zafer değil, aynı zamanda geleceğini de kazanmıştır. Türkiye dünya meselelerine şartlar ne olursa olsun daima barışçı yaklaşmakta ısrar edecek. Ancak vatanımızın ve milletimizin yüce varlığına el uzatmaya yeltenenlere vereceğimiz cevap bundan 90 yıl önce bu topraklarda verdiğimiz cevaptan asla farklı olmayacaktır. Devletimizin bütün kurumlarıyla birlikte varlığımıza kastedecek her türlü düşmana karşı uyanık ve hazır beklemeye devam ediyoruz. Hiç kimsenin şüphesi olmasın ki Türkiye Cumhuriyeti 100'üncü kuruluş yılını dünyanın en parlak yıldızlarından biri olarak kutlayacaktır. Bu ideali mutlaka gerçeğe dönüştüreceğiz."
Çanakkale'de ikinci tören, Gelibolu Yarımadası Şehitler Abidesi'nde düzenlendi. Törene Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Hurşit Tolon, çok sayıda asker ve vatandaş katıldı. Konuşmaların ardından Başbakan, Genelkurmay Başkanı Özkök ve komutanlar şehitliği ziyaret etti. Şehitlik defterini imzalayan Başbakan Erdoğan'ın burada yaptığı duaya komutanlar da katıldı.
Koruma ordusu
Ardından Alçıtepe Köyü ile Şehitler Abidesi arasında yeni yapılan ring yolu ve 2 bin 177 şehidin yattığı Şahindere Şehitliği ziyarete açıldı. Şehitlik 288 bin YTL harcamayla tamamlandı. Başbakan ve komutanların geçişi sırasında, Başbakan'ın kalabalık koruma ordusu nedeniyle otobüslerle gelen ziyaretçilerin zor anlar yaşadığı görüldü.
(dha, aa)Notlar...
BAŞBAKAN AĞLADI: Şahindere Şehitliği'nin açılışında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 'Seyit Onbaşı Mecidiye Tabyası'nda adlı gösteriyi izlerken gözyaşlarına hâkim olamadı. Erdoğan cuma namazını Çanakkale'deki Şehitler Camii'nde kıldı ve şehitler için hazırlanan mevlit pilavından yedi.
SEZER'E TOPRAK VE BAYRAK: Sporcular, Gelibolu Yarımadası'ndan toprak, deniz suyu ve bayrağı Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e Çankaya Köşkü'nde teslim etti.
ŞEHİTLİKLERE AKIN VARDI: Türkiye'nin dört yanındaki şehitlikler ziyaretçi akınına uğradı. Türkmenistan, Azerbaycan ve KKTC'de de dün törenler düzenlendi.
GÖRKEMLİ GALA: 'Gelibolu' belgeselinin Çanakkale galası önceki akşam yapıldı. Galaya Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Hurşit Tolon, Çanakkale Valisi Süleyman Kamçı, Avustralya Büyükelçisi Jean Duun, Yeni Zelanda Büyükelçisi Jan Henderson ve bine yakın konuk katıldı.
ÜCRETSİZ ULAŞIM: Çanakkale Şehir Hatları İşletmesi araba vapurları yıldönümü anısına ücretsiz sefer yaptı.


    http://www.radikal.com.tr/7412957412950

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.