Canalioğlu: Hükümete görev düşüyor

Belediye Başkanı Volkan Canalioğlu, Trabzon'un adının Hrant Dink cinayetiyle yeniden gündeme gelmesinin üzücü olduğunu, saldırının arkasındaki güçlerin ortaya çıkarılması gerektiğini söyledi.

TRABZON - Belediye Başkanı Volkan Canalioğlu, Trabzon'un adının Hrant Dink cinayetiyle yeniden gündeme gelmesinin üzücü olduğunu, saldırının arkasındaki güçlerin ortaya çıkarılması gerektiğini söyledi. CHP'li Başkan Canalioğlu, katil zanlısının Trabzonlu çıkmasının ardından yazılı açıklama yaptı.
Türkiye'nin birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyduğu bir dönemde Türk vatandaşı Ermeni asıllı bir gazetecinin hedef seçilmesinin düşündürücü olduğunu belirten Canikoğlu "Bu kurşunlar sadece Hrant Dink'e değil, Türkiye'ye sıkılmıştır. Cinayetin asıl amacı, asırlardır birlikte barış ve kardeşlik içinde yaşadığımız farklı dinlere mensup vatandaşlarımızla aramıza kin ve nifak tohumları ekmeye yöneliktir" dedi.
'Onaylanamaz'
Canikoğlu Şöyle devam etti: "Kim tarafından nasıl işlenirse işlensin, kime yönelik olursa olsun insan yaşamına yapılan saldırıları asla onaylamadığımızı belirtmek istiyorum. Tarihi süreç içerisinde birçok medeniyete ev sahipliği yapan Trabzon'un adının bu olaylarla anılması son derece üzücüdür. Bu tür olayların meydana gelmemesi için hükümetlere, eğitimcilere, yöneticilere ve ailelere önemli görevler düşmekte, çocuklarımızı ve gençlerimizi sevgi, hoşgörü ve barış ortamında yetiştirmemiz gerekmektedir. Ülkemizdeki barış ve kardeşlik ortamını bozmamasını dilediğimiz saldırının arkasındaki güçler ne pahasına olursa olsun ortaya çıkarılmalıdır."