Canalp,HIV sayesinde iyileşiyor!

Canalp,HIV sayesinde iyileşiyor!
Canalp,HIV sayesinde iyileşiyor!
İtalya sürdürülen bir araştırma kapsamında DNA'larına 'temizlenmiş' HIV yerleştirilen 4 yaşındaki Canalp Çınar, iyileşiyor. Yöntem, gen hastalığı nedeniyle 5 yaşını göremeden ölen yüzbinlerce çocuk için umut oldu.

İtalya sürdürülen bir araştırma kapsamında DNA’larına ‘temizlenmiş’ HIV yerleştirilen 4 yaşındaki Canalp Çınar, iyileşiyor. Yöntem, gen hastalığı nedeniyle 5 yaşını göremeden ölen yüzbinlerce çocuk için umut oldu.
Dünyada her dakika 10 bebek nadir görülen genetik bir hastalıkla dünyaya geliyor. Yüzde 30’u, 5 yaşından önce yaşama veda ediyor. İtalya’nın Milano kentindeki San Raffaele-Telethon Gen Tedavisi Enstitüsü’nden (TİGET), çoğunun hiçbir tedavisi olmayan genetik hastalıklar üzerine çalışıyor. Merkezin 2 hafta önce 2 farklı tipteki genetik hastalığına tedavi yolu bulduklarını açıklaması, tüm dünyada yankı uyandırdı. Yöntemin denendiği 6 çocuk arasında Türkiye ’den Canalp Çınar da vardı.
‘Dr. AIDS’ lakaplı Dr. Luigi Naldini önderliğindeki İtalyan uzmanların yıllardır üzerinde çalıştığı araştırma kapsamında 3 Metakromatik Lökodistrofi ve 3 WAS hastası çocuğun kök hücrelerine kötü huylu içerikten temizlenmiş HIV yerleştirildi. 3 yıl süren çalışmanın sonunda, 3-9 yaşları arasında 6 çocuğun DNA hasarında büyük oranda iyileşme tespit edildi.
4 yaşındaki Canalp, Ankara ’da yaşayan 27 yaşındaki inşaat işçisi Cevdet Çınar ile 24 yaşındaki ev hanımı Fatma Çınar çiftinin tek çocuğu. Bir bağışıklık yetmezliği hastalığı olan Wiskott Aldrich Sendromu (WAS) ile doğdu. Hastalık 4 milyonda 1 ve neredeyse sadece erkek çocuklarda görülüyor. Hastalara biçilen ömür, 11 yıl. Canalp ise 2.5 yıl süren gen tedavisinin ardından ‘iyileşme belirtileri’ gösteren Canalp, şimdi gülücükler saçıyor.
Anne Fatma Çınar, sabırla araştırmaların sonucunu beklediklerini söylüyor: “Doğduktan sonra Canalp’ın dışkısından kan gelmeye başladı. Nedeni anlaşılamadı. Ankara Dışkapı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden İmmünoloji Uzmanı Doç. Dr. Ayşe Metin ön tanı koymuştu. Ancak örnekleri bir de İtalya’ya gönderdi. Orada kesin teşhis kondu. TİGET, Canalp’in yaşam riski olduğundan bize henüz denenmekte olan bu tedavi yöntemini önerdi. Biz de bir umut kabul ettik. Tüm masrafları TİGET karşıladı, 11 ay sürekli Milano’da kaldık. Canalp sürekli tedavi gördü. Şimdi 6 ayda bir kontrole gidiyoruz. Çok şükür önceki durumuna göre çok iyi. Artık sık sık enfeksiyon geçirmiyor.” Baba Cevdet Çınar ise “Türkiye’de maddi durumumuz el vermeyince biz de bu tedaviye başvurmak zorunda kaldık. Türkiye’de ilik bulsak bile maddi durumumuz el vermiyordu. Ben Türkiye’de göremediğim iyiliği İtalya’da gördüm. Milano Başkonsolosluğumu z da çok yardımcı oldu. Buradan herkese teşekkür ederim” diye konuştu.