Canan Barlas, Aydın Doğan'a 30 bin TL tazminat ödeyecek

Canan Barlas, Aydın Doğan'a 30 bin TL tazminat ödeyecek
Canan Barlas, Aydın Doğan'a 30 bin TL tazminat ödeyecek

Beykoz 2. Asliye Hukuk Mahkemesi nde görülen davada Canan Barlas ın Aydın Doğan a manevi tazminat ödemesine karar verildi.

"Aydın Doğan darbecidir" diyen Canan Barlas, 'kişilik haklarını ihlal ettiği' için 30 bin lira manevi tazminat ödemeye mahkûm edildi.

Verdiği bir röportaj ile yazdığı bir yazıda “Aydın Doğan darbecidir” diyen gazeteci Mecbure Canan Barlas, kullandığı ifadelerle ‘kişilik haklarını ihlal ettiği’ için, yargılandığı ilk duruşmada Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan’a 30 bin TL manevi tazminat ödemeye mahkûm edildi.
Canan Barlas, Yeni Şafak gazetesinin internet sitesinde 6 Mayıs 2012 tarihinde yayımlanan röportajı ile internetteki haberx.com isimli sitedeki 27 Eylül 2012 tarihli yazısında Aydın Doğan için özetle şu ifadeleri kullanmıştı:
“Aydın Doğan, arkasında asker, yanında maşa gibi kullandığı genel yayın yönetmeniyle düdüğünü öttürdü. Paşalarla iç içe bir hal aldılar. Her seferinde Türkiye ’nin durumunun çok kötü olduğunu, askeri darbenin bu duruma en iyi çözüm olacağını savundular”, “Aydın Doğan, Sultanahmet’te Çiller’e ‘senin ipini çekeceğim’ diye bağırmıştı. Ve hakikaten bunu da yaptı. Tansu Çiller’in ipini çekti”, “Asker, iktidar, medya üçgeni bütün ihaleleri almaya yetiyordu. Amiral gemisi patronu üçgenin başını çekiyordu”, “Gelsin ihaleler... Enerji ihaleleri, devlet bankası kredileri, bitmek bilmeyen bir para kazanma süreci. Kartel kurup soygun yapmak... Dünyada görülmemiş bir örnek. Aynı havuzdan iktidarın ve askerin istediği manşetleri ve haberleri koyup, paraya çevirmek.”
Aydın Doğan’ın avukatı Şehnaz Yüzer, ‘iki yazıdaki beyanlar nedeniyle müvekkilinin kişilik haklarının ağır bir surette ihlal edildiği’ gerekçesiyle 5 Ekim 2012’de Canan Barlas hakkında, 50’şer bir TL’den toplam 100 bin TL’lik manevi tazminat davası açtı.
Davanın görülmesine önceki gün Beykoz 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde başlandı. Dosyaya sunulan delilleri değerlendiren hâkim, tarafların son sözlerini dinledikten sonra kararını açıkladı. Hâkim, Mecbure Canan Barlas’ı, Doğan’ın kişilik haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle toplam 30 bin TL manevi tazminat ödemeye mahkûm etti.