Canan Karatay'a ağır eleştiri: Glikozdan yoksun kaldı

Canan Karatay'a ağır eleştiri: Glikozdan yoksun kaldı
Canan Karatay'a ağır eleştiri: Glikozdan yoksun kaldı
Dolandırıcılara kaptırdığı 110 bin TL'sini Asayiş Şube Müdürlüğü'nün operasyonuyla kurtaran ünlü diyet uzmanı Prof. Dr.Canan Karatay'ın, "Adeta hipnotize oldum, ne söyledilerse yaptım" yönündeki açıklamasına meslektaşından farklı bir tepki geldi.Habertürk'ün haberine göre Marmara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkan Prof. Dr. Funda Elmacıoğlu, "Onun adı Hipnoz değil Hipoglisemi" dedi. Fundacıoğlu, şunları söyledi: "Canan Karatay, 'Ekmek yemeyin, bal yemeyin, pekmez yemeyin, reçel yemeyin, şeker zehirdir' mesajlarıyla insanların sabah beynini çalıştıran yeğane enerji kaynağını yasaklıyordu. Muhtemelen Karatay, enerji kaynağı glikozdan kendisi de yoksun kaldı. Dolandırıcılar Sayın Karatay'ı sabah erken saatlerinde arıyorlar. Onları kınıyorum ama bu dolandırıcılığı yapan insanlar galiba açlık tokluk mekanizmasını iyi biliyorlar ki sabahın erken saatini seçtiler. Sayın Karatay, 'Hipnotize olmuş gibiydim' diyor.
Hipnoz değil, Hipogliserini dibe vurmuş. Bu bir Hipoglisemik davranış modeli. Ne ruhsal olarak iyilik hali var ne de zihinsel performansı. Ekmeğinin, peynirinin, yumurtanın yanına 2 kaşık bal veya pekmez alsaydı o zaman ipnotize olmazdı."

'AYNEN KARATAY GİBİ OLUR'

Karatay'ın kahvaltı önerisini eleştiren Prof. Dr. Elmacıoğlu, " Akşam yemeğinden 8-12 saat sonra aç kalan vücudun ilk enerji gereksinimini kahvaltı karşılar. Eğer bu kahvaltı doğru yapılmaz, Karatay'ın dediği gibi, ekmeksiz, 2 tatlı kaşığı balsız, reçelsiz, pekmezsiz ve ekmeksiz yapılırsa bu hem fiziksel hem zihinsel performansa etkisi olumsuz olur.

Aynen Karatay gibi olur. Bu nedenle de beynin glikoz gereksinimini birinci derecede sağlayacak beslenme modeli kahvaltıdır. Kahvaltının içeriği ve tüketim zamanı çok önemli. Protein olacak, yumurta, peynir olacak. Yumurtanın yanında belki zeytin olacak. Ekmeksiz kahvaltı olmaz.

'BAL, PEKMEZ YEMEYİN' DEMİŞTİ
Her türlü ekmek, simit, pirinç, patates, mısır, makarna, börek, poğaça, şeker, çikolata, reçel, bal ve pekmezi kahvaltıda yasaklayan Prof. Dr. Canan Karatay, "İki dilim ekmek, iki çorba kaşığı toz şekerden daha fazla kan şekerini yükseltiyor. Ekmek yediğiniz için hipoya giriyorsunuz. Kahvaltıda reçel, bal, pekmez yemeyin" demişti.


  http://www.radikal.com.tr/1158848115884817

  YORUMLAR
  (17 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  beynin şekere ihtiyacı yokmudur ? - özdoğan.

  fizyolojinin babası Guyton'ın kemiklerini sızlatmayalım isterseniz. insülin mekanizmasından bahsetmişsiniz ama glukagonu unutmuşsunuz sanırsam . kan şekeri düştüğünde neden glukagon salgılanır ? vücut eğer ki şekeri zehir olarak görseydi kan şekeri düştüğü anda çok hızlı bir mekanizmayla neden kan şekerini yükseltir ? kısa süreli dahi olsa hipoglisemi atakları neden çok ağır sonuçlar yaratır ? kısacası şeker zehir değildir yüksek doz şeker zehirdir !

  Özdoğan Bey'e cevap - ignoranceisbliss

  Sağlıkçı Özdoğan Bey, beynin sadece ve sadece glikozla çalıştığını söyleyerek bilmeden konuşmamamız gerektiğini söylemiş. Benim dediğim de buydu zaten. Beynin glikozla çalıştığı bilgisi eski ve yanlışlığı kanıtlanmış bilgidir. Beyin sadece glikozla çalışsaydı, dünya üzerindeki bütün şeker hastaları gerizekalı olurdu. Vücudun glikoza ihtiyacı olsaydı, karaciğerimiz glikozu vücuda girdiği anda onu parçalayacak insülini salgılamazdı. Glikoz vücuda o kadar zarar veren bir maddedir ki, insülin şeker vücuda girdiği anda fazla fazla salgılanır, yani karaciğer risk bile almaz şeker konusunda. Beynimizin glikozu kullandığı doğrudur, ama glikoz kullanma zorunluluğu yoktur. Glikozun olmadığı durumlarda karbonhidratlardan ketozen üretilir ve beyin glikoz yerine ketozenleri kullanır. Beynin şekere ihtiyacı yoktur.

  Hocam, birilerinin kuyruğunu fena kıstırmış olmalı. - Zeynep M

  Yoksa, şeyhülislamı zina yaparken yakalamış gibi saldırmazlardı. Hocanın başından geçen bu talihsiz olay onun uzmanlık alanıyla ilgili tezine gölge düşüremez. Alınan sonuçlar göz önünde. Hocam, bizi hastanede değil, evimizin mutfağında tedavi etti. Dolandırıcıların saat kaçta aradıkları hiç önemli değil. Akşam 17.00'da da arasalardı Hoca yine aynı tepkiyi verirdi. Zira, onun işi okumak, öğrenmek, öğretmek, tedavi etmek, insanlara faydalı olmak. Polis değil bu insan, tıp profesörü. Hem de çift dal profesörü. Dolandırıcılığın çeşitli türleriyle ilgili bilgi sahibi olmaması normal. Kendisi "uyanık" olmadığı için inanmış, ne var bunda. Ayrıca "parasını fakirlere dağıtsaydı" diyenler, dinimizde bilgi dahil her şeyin zekatı olduğunu bilmedikleri için, Hocamızın sürekli zekat (bilgi)dağıttığının de farkında değiller. Profesör muayenesinin 250 Tl civarı olduğunu bilmeyenler, 50 yıllık deneyimini 12 Tl'lik kitaplara sığdırarak milletine faydalı olmaya çalışan Hocamın değerini ne anlar. Parası geri gelmiş zaten. Kaptırmamış. Bu da Hocamın ne kadar çok dua aldığının, ne kadar dürüst para kazandığının bir işareti değil mi? Yoksa onu da mı göremediniz. Hocam, Türkiye'de birçok hastanın ve aynı zamanda benim miladım'dır. Hayatımız Hocamdan Önce ve Hocamdan Sonra diye ikiye ayrılır. Bu cümleyi kurdurtabilen kaç doktor var?

  Esefle Kiniyorum - viljdan

  Canan Hanima karsi baslatilan bu karalama kampanyasini kiniyorum,dolandirilma herkesin basina gelebilecek bir durum iken alakasi olmayan yerden yillarca yaptigi bilimsel calismalar gozonunde bulundurulmadan basit bir iki kisinin sozune nasil itimat edilir anlama veremiyorum. Kendisi olayi bircok dolandirilan gibi saklamamis aksine tum ictenligi ile en kucuk detayina kadar anlatmistir. Halkin ayni tuzaklara dusmemesi icin birkez daha beklenenenin aksine ezber bozmustur. Canan Hocami bilen biliyor, karalama kanpanyasini balsatanlara sorum "Sizleri kim ve hangi bilimsel calismaniz ile taniyor? Makedonyadan sevgiler

  Hırs ve Ego - Canan KAHVECİ

  Prof. Dr. Funda Elmacıoğlu bu nasıl bir çekememezliktir. Nasıl bir Ego ve hırstır... İnanılmaz. Sayın Canan Efendigil Karatay'ın kitaplarını okumadığınız çok açık. Hoca'nın bilimsel araştırmaya dayandırmadığı tek bir söylemi yok. İki lafından bir de "Ben demiyorum araştırmalar diyo"'dur. Okuyun hocam okuyun...

  Her Prof. aynı olmuyor. Misal Funda Hanım. - BesteP

  Okumak, prof olmak üslup konusunda geliştiremeyebiliyor insanları. Düşene bir de sen vur misali, Funda Hanım, son dönemin en çok işleyen dolandırıcılık yöntemiyle mağdur olan Canan Karatay'ı diline ucuz bir şekilde dolamış. "Bal yeseydi böyle olmazdı." demesi sadece Canan Karatay'a değil, kendi eğitimine de saygısızlık olmuş. Funda Hanım'a önerim, önce üslubuyla ilgili kendini geliştirsin. Sonra en az Canan Karatay kadar bilimsel kaynaktan şekerin vücutta yarattığı tahribat ile ilgili araştırma yapsın. Ondan sonra Canan Karatay'ı bilimsel dilde eleştirsin. Yanı sıra belirtmek isterim, çok başarılı bir çok bilim insanı, alanıyla ilgili çalışmaktan dolayı birçok sosyal olaydan geri kalıyorlar. İşte bu yüzden alanında 1 numara oluyorlar. Bunu aslında Funda Hanım da tahmin ediyordur ama o bu şekilde saçma bir söylemle sataşmayı seçmiş. Ben de yıllarca yüksek karaciğer enzimlerinden mustarip biri olarak sadece 3 ayda Karatay beslenmesi ile sağlığına kavuşmuş biriyim. Bilmemek değil, öğrenmemek ayıp Funda Hanım. Ve hiç birşey için geç değil. Biraz araştırmak, biraz okumak ama en önce saygı duymak ve empati kurmak gerekiyor.

  Gerçekler acıdır ve birilerini acıtmış. - tıp.doktoru

  Kariyeri başarılarla dolu,yıllarca yanlış bilinenleri bizlere bilimsel açıklamalarıyla anlatan değerli hocamızın alışılmadık tekniklerle gayet profesyonel bir suç örgütü tarafından dolandırılması üzerine bir kısım çevreler tarafından çok talihsiz bir eleştiri yapılmıştır.Karbonhidrat ağırlıklı beslenenlerde reaktif hipoglisemi(kan şekeri düşüklüğü) daha sık görüldüğü gerçeğini buradan bir kez daha hatırlatmak istiyorum,bilmeyenler öğrensin diye.Nitekim,tarih boyunca doğruları konuşan aydınlar hep eleştirilmiştir.Türkiye için nadide ve çok kıymetli bilim insanı Sayın Prof. Dr. Canan Karatay Hanımefendi'ye buradan saygılarımı sunuyorum.Hala yanlışlarında ısrar edenlerin okumalarını tavsiye ediyorum.