Çankal davasında yine telsizler eksik

Ankara'da polis kurşunuyla ölüm davasında Emniyet mahkemenin istediği telsiz bilgilerini eksik gönderdi
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

ANKARA - Hırsızlıktan sabıkalı 17 yaşındaki Soner Çankal’ı öldürdüğü iddiasıyla hakkında dava açılan polis memuru V.K’nın yargılanmasına devam edilirken, olay gününe ait telsiz konuşmalarının dökümünün, polisçe eksik gönderildiği belirlendi.
Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün yapılan ikinci duruşmada, Dilber Toplayan ve annesi Mercan Toplayan tanık olarak ifade verdi. Dilber Toplayan, “Üç-dört silah sesi duydum. Dışarı çıktığımda ölen çocuk kaçıyordu. Polis öleni yakaladı, tekme tokat girişti. Ölen, polise yalvarmaya başladı. Sanık, öleni yakında bulunan dereye itekleyip üzerine atladı. Hakan adındaki polis de yukarıda duruyordu. Düştükleri yerde ölenle sanık boğuştular. Sanık maktulün sırtına iki-üç el daha ateş etti. Bir de kafasına ateş etti. Kafasına gelip gelmediğini bilmiyorum” dedi. Savcı, Dilber Toplayan’ın, Soner Çankal’ın dereye itildikten sonra gelişen olayları görmesinin mümkün olmadığını söyledi. Yargıcın sorusu üzerine Toplayan, “Soner dereye itildikten sonra sanığın silahla ateş ettiğini görmedim” dedi. 
Geçen duruşmada istenilmesine karar verilen, olay gününe ait telsiz konuşmalarının, Ankara Emniyeti tarafından eksik gönderildiği ortaya çıktı. Mahkemenin saat 22.00 ile  24.00 saatleri arasındaki görüşmeleri istemesine rağmen, Emniyet’in sadece 22.40 ile 23.11 saatleri arasındaki görüşmeleri gönderdiği belirlendi. Mahkeme, kayıtların tamamı için Emniyet’e tekrar yazı yazılmasına karar verdi.