Çankaya Köşkü'nde durum değerlendirmesi

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Bülent Ecevit ile Dışişleri Bakanı İsmail Cem'i kabul etti.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Bülent Ecevit ile Dışişleri Bakanı İsmail Cem'i kabul etti. Ecevit ile Cem, Başbakanlık'taki durum değerlendirme toplantısının ardından Çankaya Köşkü'ne çıktı. Köşk'teki görüşme yaklaşık yarım saat sürdü.
ABD'nin Afganistan'a yönelik operasyonunun ardından, Başbakan Bülent Ecevit'in başkanlığında bir toplantı yapıldı. Başbakanlık Merkez Binası'ndaki toplantıya, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcıları Devlet Bahçeli, Mesut Yılmaz ve
Hüsamettin Özkan, Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel, Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Başbakanlık Müsteşarı Ahmet Şağar, MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Uğur Ziyal, Başbakanlık Askeri Danışmanı Korgeneral Köksal Karabay, Dışişleri Bakanlığı Danışmanı Engin Sosyal katıldı. Yaklaşık 3 saat süren toplantıya ilişkin olarak Başbakanlık Basın Merkezi'nden yazılı bir açıklama yapıldı.
Açıklamada, ABD'nin 'ebedi özgürlük' harekatı kapsamında Afganistan'ın başlıca şehirlerindeki hava alanlarına, Taliban'ın askeri hedeflerine ve El Kaide'ye yönelik hava harekatının saat 19.15'de başladığı belirtilerek, ABD Başkanı George W. Bush'un bugünkü açıklamasında, harekatın sadece terör odaklarını hedef aldığını, masum halkın bundan zarar görmemesi için özen gösterildiğini ve Afgan halkına insani yardım önlemlerinin alındığını vurgulamasının memnunlukla karşılandığı kaydedildi.
Harekatın başlamasından önce ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney'in, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'i aradığı, diplomatik ve askeri kanallardan da harekat öncesi hükümetin bilgilendirildiği ifade edilen açıklamada, şöyle denildi:
"ABD'ye karşı 11 Eylül 2001 tarihinde gerçekleştirilen menfur terörist saldırılardan sonra tarafımızdan değişik vesilelerle belirtildiği üzere, Türkiye sorumlu bir müttefik ve dost olarak ABD'yi terörizmle mücadelede desteklemektedir.
Terörizme karşı uluslararası bir mücadelenin gerekliliğini öteden beri savunan Türkiye, bu konuda gerek uluslararası hukukun güçlendirilmesini ve gerekse bu çerçevede uluslararası bir işbirliği
organizasyonunun oluşturulmasını desteklemektedir.
Harekat, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 1368 ve 1373 sayılı kararları doğrultusunda, NATO Anlaşması'nın 5. maddesi Harekat, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 1368 ve 1373 sayılı kararları doğrultusunda, NATO Anlaşması'nın 5. maddesi samında bazı NATO üyesi ülkeler ile bir kısım NATO dışı ülkelerin tekleri ile icra edilmektedir. Harekatla ilgili olarak her türlü iç ve dış önlem alınmıştır."

ECEVİT, YARIN MUHALEFET LİDERLERİYLE GÖRÜŞECEK

Başbakan Ecevit, Başbakanlık'ta yapılan toplantının ardından gazetecilere kısa bir açıklama yaptı. Ecevit'in açıklaması şöyle:
"ABD terörizmle mücadele kapsamında Afganistan'a yönelik bir askeri harekat başlattı. Biz de bütün ilgililer bir araya gelerek bu konudaki durumun birlikte değerlendirmesini yaptık. Çok yararlı bir toplantı oldu. Şimdi Sayın Cumhurbaşkanı'nı ziyarete gidiyoruz, Sayın Dışişleri Bakanımız ile birlikte... Yarın da muhalefet partilerinin liderlerini bir görüşme toplantısına rica edeceğiz."