Çankaya Köşkü´nde Nevruz bayramı

Çankaya Köşkü´nde Nevruz bayramı
Çankaya Köşkü´nde Nevruz bayramı
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Nevruz münasebetiyle TÜRKSOY üyesi ülkelerin kültür ve sanat elçileri heyetini Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

ANKARATürkiye genelinde dün kutlanan Nevruz, bugün de Çankaya Köşkü’nde kutlandı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Nevruz münasebetiyle TÜRKSOY üyesi ülkelerin kültür ve sanat elçileri heyetini Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, herkesin Nevruz Bayramını kutladığını ifade ederek TÜRKSOY üyesi ülkelerin kültür ve sanat elçileri heyetini kabul etmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Nevruz Bayramının, toplumun tüm kesimlerini birbirine daha da yaklaştırdığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül, heyette yer alan katılımcıların, kıyafetleriyle baharı getirdiklerini söyledi.

AMAÇ TÜRK BİRLİĞİ
TÜRKSOY, Türk dili konuşan ülkelerin kültür ve sanat alanlarında iş birliğini sağlayan uluslararası bir teşkilat. Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkiye ve Türkmenistan'ın Kültür Bakanları, 1992 yılında İstanbul ve Bakü'de bir araya gelerek kültürel iş birliği yapmayı kararlaştırdılar. 12 Temmuz 1993 tarihinde Almatı'da yaptıkları toplantıda da, TÜRKSOY'un Kuruluşu ve Faaliyet İlkeleri Hakkında Anlaşma'yı imzalamak suretiyle Türk Kültür ve Sanatları Ortak Yönetimi'ni (TÜRKSOY) kurdular.

16-17 Ekim 2009'da, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de düzenlenen 26. Dönem Toplantısı'nda TÜRKSOY'un açılımı 'Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı' olarak değiştirilmiştir. (DHA)