Çankaya'dan arıyorum diyerek vali ve kaymakamları dolandırdı

Erzincan'da kendisini Cumhurbaşkanlığı Halkla İlişkiler Müdürlüğü çalışanı olarak tanıtan K.Y'nin pek çok vali, kaymakam ve belediyeyi dolandırdığı iddia edildi

 

ERZİNCAN - Türkiye genelinde birçok valilik, kaymakamlık ve belediyeden, Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlıktan aradığını söyleyerek, ayni ve nakdi yardım aldığı iddia edilen kişi Erzincan’da yakalandı.
Alınan bilgiye göre, Tercan Kaymakamı Tuncay Akkoyun’u, 5 Ocakta Ankara’dan telefonla arayan bir kişi, adının K.Y. olduğunu ve Cumhurbaşkanlığı Halkla İlişkiler Müdürlüğünde çalıştığını söyledi.
Uğradığı cinsel istismar yüzünden memleketi Erzurum’u terk etmek zorunda kalan bir kişinin Tercan’da yaşamaya başladığını öne süren telefondaki kişi, Kaymakam Akkoyun’dan söz konusu mağdur vatandaşa ayni ve nakdi yardımda bulunulmasını istedi.
Kaymakam Akkoyun, telefondaki kişinin konuşmasından şüphelenerek, yaptığı araştırmada "0 312" ile başlayan numaranın Ankara Şehirlerarası Terminal İşletmesinde ankesörlü bir telefona ait olduğunu tespit etti.
Cumhurbaşkanlığı yetkilileriyle de irtibata geçen Kaymakam Aksoy, K.Y. adında birinin Cumhurbaşkanlığında görevli olmadığını öğrendi.
Bunun üzerine 6 Aralıkta yeniden Kaymakam Akkoyun’u telefonla arayan kişinin yerinin tespit edilmesinin ardından düzenlenen operasyonda M.K. adlı zanlı yakalandı.
Emniyetteki sorgusu tamamlanan M.K, adliyeye sevk edildi.
Zanlının emniyetteki ifadesinde, Türkiye genelinde 3-4 valilik ile 15-20 kaymakamlık ve belediyeden Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlıktan aradığını söyleyerek ayni ve nakdi yardım aldığını söylediği öğrenildi.
Bu arada, İstanbul ve Ankara’da yaşayan ve yakalanan zanlı ile birlikte söz konusu dolandırıcılık olaylarını gerçekleştirdiği iddia edilen kişilerin yakalanması için de çalışma başlatıldığı bildirildi. (aa)