Çankaya'dan şefkat

Cumhurbaşkanı Sezer, Sevgi Dağ'ın evlatlık almak istediği dört yaşındaki Aleyna'nın gözlerinin tedavisi için devrede.
Haber: BAHRİ KARATAŞ / Arşivi

İZMİR - Gözleri görmediği için öz annesince terk edilmek istenirken Sevgi Dağ'ın evlat edindiği dört yaşındaki Aleyna'ya Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer de şefkat eli uzattı. Sezer, Aleyna'nın tedavisini devletin üstlenmesi için talimat verdi.
Öz annesi İlknur Yıldırım'ın görmediği için evlatlık vermek istediği küçük Aleyna'yı sahiplenen Sevgi Dağ'ın mücadelesinin basında yer almasının ardından Dünya Göz Hastanesi, küçük kızın tedavisini üstlendi.
Görme umudu
Aleyna'nın sağ gözünün ışığa duyarlı olduğu belirlendi ve önce sol gözünden ameliyat edilmesine karar verildi. Geçen yıl şubat ayında gerçekleştirilen operasyonda Aleyna'nın sol gözü ışığı seçmeye başladı. Aleyna'ya, dört ay sonra da sağ gözü için ikinci bir operasyon yapıldı.
Dünya Göz Hastanesi'nde görevli Prof. Dr. Murat Öncel, bir saat 45 dakika süren ameliyattan sonra küçük kızın sağ gözünün de görebileceğini söyledi. Ameliyatların ardından gözleriyle ışıkları seçen, eline aldığı nesneleri dikkatlice inceleyen Aleyna'nın bu durumu kendisini evlat edinen Sevgi Dağ'ı da çok mutlu etti. Ancak bu sevinç uzun sürmedi. Sevgi Dağ geçen eylül ayında Aleyna'nın iki gözünün de yine görmediğini fark etti. Kısa bir süre önce göz içinde pıhtılaşan kanlar operasyonla temizlendi. Ancak faydası olmadı.
Sezer'e mektup yazdı
Sevgi Dağ, son çare olarak Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e mektup yazıp yardım istedi. Sevgi Dağ, mektubunda, "Ameliyatları başarısız geçti. Sizin yardımınızla tedavisinin yapılmasını istiyorum" dedi.
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer adına gönderilen cevapta, küçük Aleyna'nın gerek yurtiçi gerekse yurtdışında tedavisinin yapılması için gerekli talimatların verildiği vurgulandı.
Babasından kalan emekli maaşıyla geçinmeye çalışan Sevgi Dağ, "Aleyna, parkta arkadaşlarına gözlerinin görmediğini söylemiş. Bunu duyunca çok zoruma gitti. Acaba ameliyat yaptırmasa mıydım diye düşündüm. Ama artık her şey çok geç. Param olmadığı için kontrollere de götüremiyorum. Bu mektupla yeniden umutlandım" dedi.
Sevgi Dağ, kızının sağlık sorunları ve geçim derdinin yanı sıra verdiği hukuk mücadelesiyle de Türkiye'nin gündemine gelmişti. İşsiz ve bekâr olduğu için evlatlık alamayacağını öğrenince, Gaziantep Nüfus Müdürlüğü'ne başvurup Aleyna'ya kendi doğurmuş gibi beyanda bulunup nüfus kâğıdı çıkaran Sevgi Dağ hakkında Gaziantep 4'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava
açıldı. Dağ, önce mahkeme tarafından sekiz ay hapis cezasına çarptırılmış, ardından bu ceza paraya çevrilip tecil edilmişti.
Sevgi Dağ'ın küçük Aleyna'yı yeniden velayetine almak için açtığı dava ise devam ediyor.