@ismailsaymaz

'Çankaya'nın şişmanı' örnek oldu

'Katil Erdoğan' dediği için yargılanan DTP'li Yurtdaş, 'Demirel'e 'Çankaya'nın şişmanı' diyen Pakdemirli hakkındaki AİHM kararı emsal alınınca beraat etti
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - Tunceli’de, ‘Katil Erdoğan’ sloganı attığı için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret suçlamasıyla yargılanan DTP il yöneticisi Süleyman Yurtdaş, beraat etti. Beraatte, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) ‘Pakdemirli’ kararı örnek oluşturdu. Eski Anavatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Pakdemirli, dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel hakkında sarf ettiği, yakın siyasi tarihe geçen “Çankaya’nın şişmanı” ifadesinin de yer aldığı konuşma yüzünden Türkiye’de ağır tazminata mahkûm edilmiş fakat karar AİHM’de ‘ifade özgürlüğü ihlali’ diye yorumlanmıştı.
DTP’ye çılan kapatma davasının devam ettiği günlerde, geçen yıl 16 Eylül’de Tunceli Sanat Sokak’ta bir açıklama yapıldı. İddiaya göre grup, Kürtçe “Biji Serok Apo” (Yaşasın Başkan Apo) diye slogan atarken, ayrıca eski DTP İl Başkanvekili Süleyman Yurtdaş, “Katil Erdoğan” diye bağırdı.

Avukat örnek gösterdi
Eylem sonrası Yurtdaş ile eski DTP İl Başkanı Özgür Söylemez ve Tunceli Belediye Meclis Üyesi Ali Ulufer’e ‘suçu ve suçluyu övmek’ten dava açıldı. Yurtdaş için ayrıca ‘Başbakan’a hakaret’ suçlamasıyla işlem yapıldı.
Tunceli Sulh Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, Yurtdaş’ın avukatı Barış Yıldırım hakaretle ilgili AİHM’nin ‘Pakdemirli kararı’nı göstererek savunma yaptı. Yurtdaş, 8 Aralık’taki son duruşmada bu suçlamadan, kastı bulunmadığı için beraat etti.

Demirel dava açtı
AİHM’nin Pakdemirli kararının öyküsü şöyle: O dönem ANAP Genel Başkanvekili ve milletvekili olan Ekrem Pakdemirli, 14 Nisan 1995’teki bir törene, Yüce Divan’da ‘yolsuzluk’tan yargılanıp beraat eden ANAP’lı iki eski bakan Safa Giray ile Cengiz Altınkaya ile katılmıştı. Pakdemirli, o günkü konuşmasında, iki eski bakanın 1993 yılında Yüce Divan’da yargılanmalarının önünü açan, dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’i hedef aldı. Konuşmasında, şu ifadeleri kullandı: “Yalancı, iftiracı, Çankaya’nın şişmanı, dar kafalı, lastikleri patlasın...”
Demirel, iftira ve hakaret iddiasıyla tazminat davası açtı. Ankara 11. Asliye Hukuk Mahkemesi’ndeki yargılamada Pakdemirli, dönemin tutarıyla 5 milyar TL para cezasına çarptırıldı. Bu meblağ, o dönem Demirel’in mal beyanın yarısına ve gelirine eşitti. Pakdemirli, 1997’de Demirel’e 7 milyar 925 bin 780 TL  ödedi. Fakat, dosyayı AİHM’ye taşıdı. Dava 2005’te sonuçlandı. Bu cezayı Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) ifade özgürlüğüyle ilgili 10. maddesine aykırı bulan AİHM, Pakdemirli’ye 35 bin avro ödenmesini kararlaştırdı.