Çankaya'ya çıkan DTP'li Türk Cumhurbaşkanı Gül'ü övdü

Şehitlerden 'Evlatlarımız' diye bahseden DTP'li Türk, hassas bir dönemde kendilerini kabul eden Cumhurbaşkanı Gül'ün herkese örnek olmasını istedi.

ANKARA - DTP Grup Başkanı Ahmet Türk, hassas bir süreçte Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün kendilerini Çankaya Köşküne davet etmesini önemsediklerini belirterek, “Cumhurbaşkanı Gül’ün gösterdiği refleksin herkesin göstermesi gerekir” dedi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’le yaptığı 1 saat 10 dakikalık görüşmenin ardında parti genel merkezinde bir basın toplantısı düzenleyen Türk, konuşmasına Dağlıca bölgesinde yaşamını yitiren askerler için “evlatlarımız”diye bahsetti. Türk : “Her şeyden önce Dağlıca bölgesinde yaşamını yitiren tüm evlatlarımıza tanrıdan rahmet diliyorum. Ailelerine baş sağlığı diliyorum” dedi. Türk, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün davetlerini çok önemsediklerini vurgulayarak: “Artık birbirlerini eleştiren bir birbirlerini hedef gösteren anlayış yerine, bu ülkenin barışçıl demokratik bir süreci yakalaması içini birbirimizle tartışmalıyız. Gerginliğin ve kaosun Türkiye’ye çok pahalı olacağını hepimizin bilmesi lazım” diye konuştu.

Biz daha duyarlıyız

Sınır ötesi operasyonlarla sorunların çözülemeyeceğini savunan Türk, şöyle devam etti: “Biz sınır ötesi operasyonlarla Ortadoğu bataklığına sürüklenmekle sorunların çözülemeyeceğine inanıyoruz. Meseleyi sadece terör, bir asayiş meselesi olarak değerlendirirsek korkarım ki çok fırsatları kaçırmış oluruz. Bu nedenle köklü ekonomik sosyal. psikolojik ve kültürel yönlerini de artık önümüze koyup ciddiyetle olayları tartışmamız ve gerçekten hepimizi endişe boğan bu sürece girmemiz için o hasiyetleri göstermemiz gerekiyor. DTP’nin düşüncelerini hiç sayan bir mantığın Türkiye’nin demokratikleşmesine katkısı olmaz. Tabi ki çözüm önerilerimiz soruna bakışımızı Sayın Cumhurbaşkanı’na aktardık. Kucaklayıcı bir politikanın, her siyasi partinin hassas davranması gerektiğini ve bizim bu hassasiyeti göstermemiz gerektiğini ifade ettik. Ortaklaşmayı hassasiyetleri bütünleştirmeyi esas alan düşüncelerimizi aktardık. Ortak akıl ortak duyarlılıkla bugün gerçekten tüm yurttaşları endişe sokan sürecin önüne geçebiliriz. Bizden duyarlılık bekleyen insanlara karşı da açıkça söylüyoruz herkesten daha fazla duyarlıyız.”

Aynı refleksi bekliyoruz

Cumhurbaşkanına bir dosya sunduklarını anlatan Türk, Türkiye’nin hassas bir süreçte geçtiğini ve bu ortamda “hassasiyetlerin” ön plana çıkması gerektiğini savunarak “Türkiye’nin bir olumsuz noktaya gitmemesi için bir refkleksin geliştiğini görmek bizim için çok önemli. Cumhurbaşkanını gösterdiği refkleksin herkesin göstermesi gerekiyor. Cumhurbaşkanı da hassasiyetlerini dile getirdi. Bu sürecin farkında olduğumuzu açık bir şekilde söyledik”dedi.

Baskı görüyoruz

DTP’lilerin Cumhurbaşkanı Gül’e sundukları raporda DTP’nin ağır baskılarla karşı karşıya kaldığı, bazı politikacı ve devlet yetkililerinin partilerini hedef gösteren açıklamalar yapılarak bunda pay sahibi oldukları bildirildi. Raporda “Genel Merkezimize yönelik saldırının, hükümet ve siyasi partilerce kınanmaması, adeta doğal bir olaymış gibi karşılanması üzüntü vericidir. Bir yandan genel merkez dahil parti binalarına yönelik saldırılar gerçekleştirilirken, diğer yandan yöneticilerimizin neredeyse her konuşması yargılama konusu yapılmakta, vekillerimize ve belediyelerimize yönelik ayrımcı uygulamalar yaşanmaktadır” denildi.