Çanlar Çan için çalıyor

Çevre ve Orman Bakanlığı'nın Çan Termik Santralı için verdiği 'çevre etki değerlendirme (ÇED) olumlu' kararı iptal edildi. İptal kararında, "Santralın ÇED raporunun yeterli bilimsel inceleme ve araştırmaya, teknik bilgilere dayanmadığı anlaşılmaktadır" denildi.
Haber: İBRAHİM GÜNEL / Arşivi

İSTANBUL - Çevre ve Orman Bakanlığı'nın Çan Termik Santralı için verdiği 'çevre etki değerlendirme (ÇED) olumlu' kararı iptal edildi. İptal kararında, "Santralın ÇED raporunun yeterli bilimsel inceleme ve araştırmaya, teknik bilgilere dayanmadığı anlaşılmaktadır" denildi.
Çanakkaleliler 6 Aralık 1999'da santralın Kazdağları, Troya antik kenti ve Gelibolu Tarihi Milli Parkı'nı olumsuz etkileyeceğini öne sürerek Bursa 1. İdare Mahkemesi'ne başvurdu ve ÇED raporunun iptali için dava açtı. Mahkeme de bilirkişi incelemesi istedi. Bilirkişi heyeti 21 Haziran 2002'de mahkemeye sunduğu raporda, "ÇED raporunda yalnızca teknik ve ekonomik faktörler dikkate alınmıştır. Sosyal boyut ve modellemede kullanılan meteorolojik veri seti dikkate alındığında santralın yakınındaki Kulfa ve Yaya köyleri risk altındadır, insan hizmetinde olan bir ürün için insan sağlığı tehkileye atılamaz ve sağlıklı yaşam hakkı vazgeçilmez bir haktır. En küçük bir risk dahi olsa dikkate alınmalıdır. Santral kül depolama alanından yeraltı sularına atık karışması olmayacağının garantisi yoktur" dedi.
TEAŞ Genel Müdürlüğü ise bilirkişi raporuna itiraz etti. Mahkeme de 'ÇED raporunun daha teknik veri ve bilgilerle, bilirkişi raporunun ise soyut ifadelerle dolu olduğunu, santralın çevreye varar vereceğinin net olarak ortaya konulmadığını' gerekçe göstererek 16 Ekim 2002'de davayı reddetti. Karar Danıştay'da temyiz edildi. Danıştay 6. Dairesi 22 Ekim 2003'te teknik ve uzmanlık isteyen bir konuda mahkemenin bilirkişi yerine geçtiğini belirtti ve kararı bozdu. Bursa 1. İdare Mahkemesi ise aynı bilirkişilerden ek rapor istedi. Bilirkişi heyeti temmuzda sunduğu ek raporda da ÇED raporunun iptalini istedi. Mahkeme de 13 Eylül'de Çevre ve Orman Bakanlığı'nın ÇED olurunu iptal etti.
'Zarar hemen tespit edilmeli'
Davacıların avukatı Yakup Şekip Okumuşoğlu ise, Çan Termik Santralı'nın inşaat ve üretim faaliyetinin derhal durdurulmasını isteyerek, "Çevredeki köylülerin derhal sağlık taramasından geçirilmesi gerekiyor. 1.5 yıldır çalıştırılan santralın çevreye verdiği zararlar da vakit kaybetmeksizin saptanmalıdır. Bu kararla birlikte santralın olumsuz etkilerine ve asit yağmurlarına maruz kalacak Kaz dağları ile Troya antik kenti, Gelibolu Tarihi Milli Parkı'nın da kurtulacağını umuyoruz" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7614157614150

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.