Canlı bomba, sahte pasaportunu 4 bin dolara polisten almış

Anafartalar Çarşısı'nı kana bulayan canlı bomba Güven Akkuş'un, 1999 yılında yurtdışına kaçarken kullandığı sahte pasaportu, 4 bin dolar karşılığı polisten aldığı ortaya çıktı.

ANKARA - Anafartalar Çarşısı'nı kana bulayan canlı bomba Güven Akkuş'un, 1999 yılında yurtdışına kaçarken kullandığı sahte pasaportu, 4 bin dolar karşılığı polisten aldığı ortaya çıktı. Akkuş'a sahte pasaport sağlayan polis memuru Hülya Pınar'ın, çete reisi Sedat Peker'e de sahte pasaport temin ettiği belirlendi.
Ankara polisi, Akkuş'un cenazesini teslim almak üzere Ankara'ya giden ağabeyi Gürsef Akkuş'u, geçen cumartesi günü gözaltına almıştı. Gürsef Akkuş'un, kardeşinin 1998 yılında cezaevinden çıktıktan sonra yurtdışına nasıl kaçtığına ilişkin önemli bilgiler verdiği öğrenildi. Buna göre canlı bomba, pasaport çıkarabilmek için Gürsef Akkuş'tan, o tarihte sekiz yaşında olan oğlu İskender'in nüfus cüzdanını istedi. Yeğeninin nüfus cüzdanına kendi fotoğrafını yapıştıran ve doğum tarihini değiştiren Akkuş, bu nüfus cüzdanıyla pasaport çıkarabilmek için, amcasının oğlu Kemal Akkuş'tan yardım istedi. Kemal Akkuş da kendisini Ali Şir Dündar'la tanıştırdı. Güven Akkuş, Dündar vasıtasıyla İstanbul Pasaport Şube Müdürlüğü'nde görevli polis memuru Hülya Pınar'la bağlantı kurdu. Pınar, 4 bin dolar karşılığında Akkuş'a, İskender Akkuş adına pasaport temin etti. Akkuş, bu pasaportla uçakla Mısır'a, Almanya'ya, oradan da daha sonra intihar edecek olan amcası Kadir Akkuş'un yaşadığı Hollanda'ya gitti. Akkuş'a Dündar da eşlik etti.
Hülya Pınar'ın, 2002'de Sedat Peker'e de sahte pasaport temin ettiği için soruşturma geçirdiği ve meslekten ihraç edildiği ortaya çıktı. Pınar, önceki gün İstanbul'da gözaltına alınarak Ankara'ya götürüldü. Zanlılar Ankara'da dün sorgulandı. Amca oğlu Kemal Akkuş ve Ali Şir Dündar da İstanbul'da gözaltına alındı.
Güven Akkuş'un, Ankara'ya saldırıdan üç gün önce, yani 19 Mayıs'ta otobüsle geldiği belirlendi. Polis Akkuş'un montunun cebinden Telsizler-Kızılay hattında çalışan özel bir halk otobüsünün bileti çıkmasından hareketle öncelikle Telsizler'de örgüt evi arıyor.