Canlı bombalar elde

Kaide araştırması
İstanbul Valisi Güler, mason derneğine yapılan saldırı konusunda açıklama yaptı. "Saldırganlar örgüt değil, ancak eylemi, dini motifli radikal bir oluşum kurmak için yapmışlar" diyen Güler, grubun Kaide gibi yapılarla ilgisinin hâlâ araştırıldığını söyledi.
Yasef Yahya itirafı
Güler, yakalanan 18 kişiden birinin Yasef Yahya'yı öldürdüğünü itiraf ettiğini açıklayıp, "Afganistan ve Pakistan'da eğitilmişler, canlı bomba eylemi yapacakken yakalandılar" dedi. Emniyet kaynakları, hedefin bir medya kuruluşu olduğunu belirtti.

İSTANBUL - Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası Derneği Yakacık Şubesi'ne yapılan bombalı saldırıyla ilgili yakalanan kişilerden biri, diş hekimi Yasef Yahya'yı öldürdüğünü itiraf etti. Yakalanan kişilerin bir medya kuruluşuna canlı bomba eylemi hazırlığı içinde olduğu da öğrenildi.
Vali Güler, 11 Mart'ta düzenlenen bombalı saldırıyla ilgili olarak dün İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde basın toplantısı düzenledi. Operasyonlarda toplam 18 kişinin gözaltına alındığını belirten vali Güler, şöyle devam etti:
Yasef Yahya itirafı
"21 Ağustos 2003'te Şişli'de diş hekimi Yasef Yahya'nın katili, bu 18 kişinin içindedir. Bu kişi ifadesinde, bunu itiraf etti. Failin sorgusu sürüyor. Yakalananlardan ikisinin daha bu olayla ilgili olduğunu tahmin ediyoruz."
Saldırganların bir örgüt olmadığını, ancak eylemleri, dini motifli radikal bir oluşum kurmak için yaptıklarını belirten Güler, "Bir fikri beraberliğin, bir fikri yakınlığın oluşturduğu bir grup olduğunu gördük. Bunun El Kaide gibi diğer terör örgütleriyle bir ilgisi olup olmadığını araştırıyoruz" dedi.
Basında yaralı terörist Engin Vural ile ilgili çıkan bilgilerin doğru olmadığını belirten Güler, "Ancak orada belirtilen kişi, Muş Varto nüfusuna kayıtlı 1979 doğumlu Engin Vural'dır. Bu şahısla ilgili
araştırmalar yapılmış, babası sorgulanmıştır. Yakalanmamakla beraber arananlar listesine alınmıştır" dedi. Yakalanan kişilerin 9 Ekim 2003'te Aydos ormanlık alanında Mois Konur'u öldürdükleriyle ilgili haberlerin de yanlış olduğunu söyleyen Güler, Konur cinayetinin İstanbul polisince aydınlatıldığını söyledi. Eylemcilerin Afganistan ve Pakistan'daki kamplarda eğitim aldığını kaydeden Güler, yakalanan kişilerin canlı bomba eylemi hazırlığı içinde olduklarının da altını çizerek, "Polisin en büyük başarısı budur" dedi.
Sabah'a saldırı hazırlığı
Valinin sözünü ettiği saldırının medya kuruluşlarına yönelik olduğu öğrenildi. Zanlıların ifadelerinde Sabah gazetesi ve atv televizyonunun bulunduğu binaya canlı bomba eylemi hazırlığı içinde olduklarını belirttikleri öğrenildi.
Yaralanan terörist Engin Vural'dan elde edilen bilgiler doğrultusunda Kartal ve Tuzla'da aynı anda üç ayrı adrese düzenlenen operasyonlarda
18 kişi yakalandı.
Sorgularında bir zanlının diş doktoru Yasef Yahya'yı öldürdüğünü itiraf ettiği, diğer ikisinin ise planlanması ile olay günü muayenehane çevresinde
gözcülük yaptığı belirtildi. Gözaltındaki kişilerden dördünün ise canlı bomba olduğu öne sürüldü. Bu kişilerin sorgularında, saldırıyı planladıklarını, bombaları beraber hazırladıklarını, malzemeleri Vural ve ölen terörist Nihat Doğruel'e verdiklerini itiraf ettikleri iddia edildi.
Ele geçen malzemeler
Operasyonda ele geçen malzemeler şöyle: "7.65 milimetre iki tabanca, iki pompalı av tüfeği, bol miktarda fişek, bir bomba yeleği ve üzerinde elektrik ateşlemeli boru bomba, dört maytap fitil ateşlemeli boru bomba, altı elektrik ateşlemeli boru bomba, sekiz molotofkokteyli, bomba yapımında kullanılan elektronik devreler, istihbarat bilgileri, patlayıcı madde yapımını anlatan doküman ve bol miktarda CD, bir akımölçer, bir izolasyon bandı, iki pil, bir top kablo."
Patlayıcı yapımında kullanılan laboratuvar malzemeleri:
"Çeşitli ebatlarda altı plastik huni, çeşitli ebatlarda üç cam tıpaç, beş plastik mandal, çeşitli ebatlarda dört uzun cam huni, 2 metre plastik hortum, koruyucu gözlük, dört büyük cam tıpaç, fırça, 60 milimetrelik enjektör, üç mantar, iki büyük filtreli huni, 250-400 milimetrelik üç kap, iki plastik bağlantı aparatı, gözleme camı, 250-1000 milimetrelik üç ayırma hunisi, 100-1000 milimetrelik yedi balon, cam bağlantı kabı, cam toplama kabı, cam musluk aparatı ve iki damıtma kabı."