Canlı bombanın babası: Kendini de yaktı beni de

Canlı bombanın babası: Kendini de yaktı beni de
Canlı bombanın babası: Kendini de yaktı beni de
ABD'nin Ankara Büyükelçiliği girişindeki patlamayı gerçekleştiren canlı bomba Ecevit Şanlı'nın, babası Sadık Şanlı, "Kendi kendini ateşe attı, kendini de yaktı beni de" dedi

ORDU - Ankara ’da ABD Büyükelçiliği’ne dün intihar saldırısında bulunan DHKP-C’li ’canlı bomba’ Ecevit Şanlı’nın Ordu’nun Gürgentepe İlçesi’nde yaşayan 70 yaşındaki babası Sadık Şanlı, 70 yaşındaki annesi Gülsüm Şanlı ve bekar olan kardeşi Ali Şanlı olayın şokunu yaşıyor. İlçenin Akören Mahallesi’nde çiftçilik yaparak geçimini sağlayan 3’ü kız 7 çocuk babası Sadık Şanlı, olayı televizyonlardan öğrendiğini, oğlunun fotoğrafını görünce şoke olduğunu söyledi.


"DÜNYAYA KARŞI GELİNMEZ Kİ"

Oğluyla 15 yıldır hiç görüşmediğini, askerliği bitirdikten sonra İstanbul’a gittiğini belirten Sadık Şanlı, şunları söyledi:
"Benim haberim yok, kendisiyle 15 senedir hiç görüşmedim. Kendini ateşe verdi yaktı. Kendini de bizi de yaktı. Benim devlete karşı boynum eğri. Bu işlere nasıl bulaştı, ne yaptı hiç bilgim yok. Cezaevinden raporlu çıkmış, geldiğinde birkaç gün kaldı geri gitti. O günden sonra hiç haber alamadık. İstanbul’da yaşayan diğer çocuklarım da kendisinden haber alamadı. Olayı televizyonda duyunca şoke olduk. Hiç insan evladını kötü bir yere yollar mı? Dört sene cezaevinde yattı, devlet salıverdi. Devletin kestiği parmak acımaz. Dünyaya karşı gelinmez ki, cahillikten. Allah böyle yazdı. Çilemiz var. Cenazesini köye getireceğiz. Kimsenin günahını alamam. Nasıl bu işlere bulaştı bilmiyorum."


MUHTAR: ZAMAN ZAMAN JANDARMA SORARDI

Son bir yıl içinde Ecevit Şanlı’yı jandarmanın ilçede araştırdığını belirten Mahalle Muhtarı Adem Şanlı, "Birkaç kez jandarma sordu. Ben de gelmiyor, gitmiyor, göremiyoruz, öyle bir bilgi yok dedim. Zaman zaman gelip gidiyor mu diye konuştuk. Soruşturma amaçlı değil de sohbet esnasında konuşuyorduk. 15 günde bir karakola gidiyoruz. Sohbet esnasında gelip giderse bize bilgi verin denildi. Bazen ara sıra ailesiyle görüşüyorlardı ama ne konuda bilmiyorum" dedi.


AĞABEYİ ÖRGÜTTEN KURTARMAK İÇİN ÇALIŞTI

Ecevit Şanlı’nın yurt dışına gittiğine ilişkin dedikoduların ilçede konuşulduğunu, ancak uzaktan akrabası olan Şanlı ailesi fertlerinin de bundan haberi olmadığını vurgulayan muhtar Adem Şanlı, Ecevit Şanlı’nın ağabeyi Hasan Şanlı’nın da kardeşini örgütten kurtarmak için yoğun çaba sarfettiğini söyledi. Ecevit Şanlı’nın ilkokulu bitirdikten sonra gurbete çıktığını, çalışarak ailesine bir süre para gönderip destek olduğunu da söyleyen Muhtar Şanlı, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Askerliği yaptıktan sonra İstanbul’a gitti. Sonra cezaevine girdiğini duyduk. Cezaevinden raporlu olarak ilçeye geldi. Burada anne babasının yanında 3-4 gün kaldıktan sonra yine İstanbul’a gitti. O tarihten sonra kendisinden haber alınamadı. İstanbul’da yaşayan ağabeyi Hasan Şanlı var, o kardeşini örgütten kurtarmak için yerini yurdunu sattı. Cezaevi dönemlerinde çok yardım etti. Örgütten kurtarmaya çalıştı ama kurtaramadı."


ÇOK YÖNLÜ ARAŞTIRMA

Öte yandan MİT, Ordu Jandarma Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube ve Gürgentepe İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı ekipler de olayı çok yönlü olarak soruşturuyor.
Güvenlik güçleri dün gece Ecevit Şanlı’nın baba evine giderek baba Sadık Şanlı’nın ifadesine başvurarak aile bireyleri ve akrabalarından bilgi aldı. Anne Gülsüm Şanlı, eve gelen güvenlik güçlerine gözyaşları içinde ifade verdi.


CENAZE İÇİN ANKARA’YA GİTTİLER

Bombalı eylem sonucu ölen Ecevit Şanlı’nın Ankara’daki cenazesinin alınarak Ordu’ya getirilmesi için ağabeyi Ali Şanlı Ankara’ya gitti. Otopsi işlemlerinin tamamlanmasının ardından Ecevit Şanlı’nın cenazesi alınarak karayoluyla Ordu’nun Gürgentepe İlçesi’ne getirilecek. Şanlı’nın Akören Mahallesi’ndeki aile kabristanlığında toprağa verileceği bildirildi. (dha)