Canlı yayında Dersim-Roboski gerilimi

Canlı yayında Dersim-Roboski gerilimi
Canlı yayında Dersim-Roboski gerilimi
Koray Çalışkan ile Orhan Miroğlu'nun 'Dersim katliamı' ve Roboski polemiğinde yüksek tansiyon...

RADİKAL - Habertürk televizyonunda Balçiçek İlter'in modere ettiği Karşıt Görüş programında Koray Çalışkan ile Star yazarı Orhan Miroğlu arasında geçen hafta yaşanan polemik dün gece devam etti. 

Orhan Miroğlu'ndan Koray Çalışkan taklidi!

DERSİM KAVGASI 

CHP 'nin devletçi bir tutum aldığını ve katliam karşısında alması gereken tutumu almadığını savunan Orhan Miroğlu, AKP 'nin bu konuda aldığı pozisyonu vurguladı. Miroğlu'na itiraz eden Koray Çalışkan ise CHP'nin Dersim karşısında devletçi bir tavır almadığını ve Onur Öymen gibi devletçi tutum alanların partiden dışlandığını söyledi.

Uludere'deki Roboski katliamını hatırlatan Çalışkan, Miroğlu'na, "Sen bir Kürt olarak hükümetin Roboski için özür dilemesini istedin mi?" diye sorunca stüdyoda gerilim yükseldi.

"SAĞIN LİDERİ CELAL BAYAR YAPTI"
Dersim katliamının merkez sağın kurucu lideri Celal Bayar'ın Başbakanlığı'nda yaşandığını söyleyen Koray Çalışkan, 6-7 Eylül olayları ve Roboski'nin sağ iktidarların zamanında yaşandığını belirtti:

"Dersim CHP'nin suçu mudur? Asıl soru budur. Dersim katliamı Türkiye sağının kurucusu Celal Bayar'ın Başbakanlığı'nda yaşanmıştır. Atatürk iki defa komaya giriyor. Daha Ağustos'ta AK Parti'li Emrullah İşler mezarına gidip 'Celal Bayar'ın mücadelesini AK Parti sürdürüyor' açıklaması yaptı. Türkiye merkez sağının ayıbıdır öncelikle. 6-7 Eylül olayları kimin zamanında olmuştur? Menderes'in kurduğu gazete insanları gayrı müslilere karşı kışkırtmıştır. 34 Kürt köylüsünü öldüren Roboski katliamı CHP'nin iktidarında mı yaşandı? Özür diledi mi AK Parti Roboski için? 301 maden işçisi için kim özür diledi devlet adına?"

"TAM BİR PROVOKATÖRSÜN!"
"Dersim'in günahlarını alıp aklayıp paklama" diyen Miroğlu ise Çalışkan'ın tutumunun tartışmayı sabote ettiğini savunurken, "tam bir provokatörsün, tipik bir provokasyon bu" dedi.