Canlı yayında yine bilgi kirliliği

Canlı yayında yine bilgi kirliliği
Canlı yayında yine bilgi kirliliği

Kar ve buzla kaplı bölgede arama-kurtarma çalışmaları güçlükle sürdürüldü. Karlı yolları iş makineleri açtı.

İSTANBUL - Televizyonların BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu’nun helikopterinin enkaz bölgesinden yaptıkları yayınlar, kazanın ilk günü olduğu gibi, yine inanılmaz çelişkili haberlerin yayılmasına neden oldu.
NTV, CNN Türk ve Haber Türk televizyonları helikopterin enkazının bulunduğu açıklandıktan sonra özel yayına geçti. Enkaza ilk ulaştığı öne sürülen Abidin Karataş adlı bir korucu CNN Türk’e üç cesedi gördüğünü, üç kişininse kayıp olduğunu söyledi. NTV ise bir başka korucu ve bölgedeki muhabirine dayandırdığı haberde bulunan ceset sayısını önce iki, ardından beş olarak açıkladı. İki kanala göre de Yazıcıoğlu’nun akıbetiyle ilgili bilgi yoktu.
Kısa  süre sonra enkazın bulunduğu bölgeden gelişmeleri izleyen CNN Türk muhabiri Osman isimli bir korucudan aldığı bilgiyi aktardı: Yazıcıoğlu’nun da cansız bedenine ulaşılmıştı. Daha sonra CNN Türk’ün telefonla canlı bağlantı kurduğu korucu, Yazıcıoğlu’nu kendisinin görmediğini, bu bilgiyi yeğeninden telefonla aldığını söyledi. Bu bilgiye diğer televizyon kanalları itibar etmedi.
NTV ve Haber Türk ise yayınlarını “Beş ceset bulundu, bir kişi aranıyor” diye sürdürdü. Görgü tanıklarının anlatımları arasında çelişkiler vardı. Bir tanık helikopterin parçalarının en az 50 metre alana dağıldığını söylerken, bir başkasına göre helikopterin kuyruğu sağlamdı. Yine cesetlerin nerede bulunduğu konusunda da çelişkili anlatımlar vardı. Bazı tanıklara göre cesetlerin tümü helikopterde, bazılarına göreyse iki ceset dışardaydı. (Radikal)