Canlılara üniter yapıya uygun ad!

Çevre ve Orman Bakanlığı, Türkiye'nin 'üniter yapısını bozucu nitelikte kasıtlı olarak adlandırma yapıldığı' gerekçesiyle bazı hayvanların bilimsel adını değiştirdi.

ANKARA - Çevre ve Orman Bakanlığı, Türkiye'nin 'üniter yapısını bozucu nitelikte kasıtlı olarak adlandırma yapıldığı' gerekçesiyle bazı hayvanların bilimsel adını değiştirdi. Literatürde 'Vulpes vulpes kurdistanica' diye geçen tilkiye 'Vulpes vulpes' denecek.
Bakanlık açıklamasında Türkiye flora ve faunasında araştırma yapan yabancı bilim adamlarının, tanımladıkları canlı türlerine önyargılı zihniyetle isim verdikleri iddia edildi. Açıklamada, şöyle denildi: "Ülkemizin üniter yapısını bozucu nitelikte kasıtlı adlandırılma yapıldığı görülen bu tür isimlerinin bir kısmı bilimsel araştırmalar neticesinde yeniden adlandırılmıştır."
Buna göre, uluslararası literatürde 'Ovis armeniana' olarak adlandırılan Anadolu yabankoyunu'nun ismi İç Anadolu Bölgesi'nde yayılış gösterenler 'Ovis orientalis Anatolicus' olarak, Doğu Anadolu Bölgesi'nde yayılış gösterenler ise 'Ovis orientalis gmelini' olarak değiştirildi. 'Capreolus capreolus armenius' diye adlandırılan karaca türünün yeni ismi 'Capreolus cupreolus capreolus' oldu. Ayrıca, 'Vulpes vulpes kurdistanica' denilen kızıl tilki türüne ise 'Vulpes vulpes' adı verildi.


    http://www.radikal.com.tr/7399067399060

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.