Cansu Kaya davasında ikinci duruşma yapıldı

Cansu Kaya davasında ikinci duruşma yapıldı
Cansu Kaya davasında ikinci duruşma yapıldı
Muğla'nın Ortaca İlçesi'nde 18 yaşındaki Cansu Kaya'nın öldürülmesiyle ilgili haklarında ağırlaştırılmış ömürboyu hapis cezası istemiyle dava açılan tutuklu sanıklar 24 yaşındaki N.D. ve 17 yaşındaki M.P.Ç.'nin Fethiye Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanmalarına devam edildi.

RADİKAL  -Ortaca’nın Dalyan Mahallesi’nde garson olarak çalıştığı restorandan geçen 14 Haziran’da, mesai bitimi ayrılan ve kayıplara karışan Cansu Kaya’nın 3 gün sonra Dalyan Kanalı Çandır Geçişi Mevkii’nde su üzerinde cesedi bulundu. Üzerinde sadece iç çamaşırı olan Cansu Kaya’ya yapılan ilk otopside, cinsel istismar bulgularına rastlandı.

Genç kız 17 Haziran’da gözyaşları içinde toprağa verilirken olayın aydınlığa kavuşturulması için özel ekip kuruldu. İşyeri ve MOBESE kameraları incelenirken Kaya’nın son olarak Dalyan’daki restoranda garson olarak çalışan N.D. ve lise öğrencisi M.P.Ç. ile birlikte Maraş Mahallesi Sağlık Ocağı Sokağı’nda yürüdüğü görüldü. Bunun üzerine iki şüpheli gözaltına alındı.

Yakalandıkları gün ile bir sonraki gün çelişkili ifadeler veren şüpheliler tutuklandı. N.D. ve M.P.Ç. hakkında ’Kasten öldürme, cinsel saldırı, cinsel istismar ve kişilik haklarından yoksun kılma’ suçlarından ömürboyu hapis istemiyle Fethiye Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALINDI

Davanın ikinci duruşması Fethiye Adliyesi’nde yapıldı. Duruşma öncesi adliye önünde polis tarafından kontrol noktaları kurularak, güvenlik önlemi alındı. Kontrol noktasına gelen Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, HDP Muğla Kadın Koordinasyonu, Bodrum Kadın Dayanışma Derneği ve CHP Fethiye İlçe Örgütü üyeleri adliye önünde protesto gösterisi yaptı. Ellerinde Cansu Kaya’nın fotoğrafları ile ’Kadın katillerine indirim değil ağırlaştırılmış müebbet’, ’Cansu’nun hesabını soracağız’ yazılı dövizler taşıyan protestocular ’Erkek adalet değil, gerçek adalet’ sloganları attı. Grup adına basın açıklaması yapan Hatice Pehlivan, Cansu Kaya’nın öldürülmesinin tasarlanmış bir kadın cinayeti olduğunu savunmaya devam edeceklerini belirterek, kadın cinayetlerini durdurmanın devletin sorumluluğunda olduğunu kaydetti. Protesto gösterisine Cansu Kaya’nın annesini Gülen, babası Osman ve ablası Burcu Kaya da katıldı.

TIRNAKLARINDA KAN İZİ VEYA DNA ÖRNEĞİ BULUNMADI

Protestonun ardından duruşmanın yapılacağı Fethiye Adliyesi’ne geçildi. Duruşmaya tutuklu sanıklar N.D. ve M.P.Ç., Cansu Kaya’nın annesi, babası ve ablası ile sanık ve müşteki avukatları katıldı. Duruşmanın başında Cansu Kaya’nın tırnaklarından alınan bulgulara ilişkin rapor okundu. Kaya’nın tırnaklarında kan izi veya başkasına ait DNA örneğinin bulunmadığı belirtildi. Duruşmada sanık M.P.Ç.’nin olay tarihinde birlikte staj yaptığı işyerinden arkadaşı S.A. ile Cansu Kaya’yı olay gecesi gören A.Y., tanık olarak dinlendi.

’GECE TEKNEDE KALACAĞIM’

A.Y., Kaya’ya kaybolduğu gece işyerinden çıkmadan önce telefonda konuşurken kulak misafiri olduğunu söyledi. Kaya’nın telefonda konuştuğu arkadaşına "Bu gece bir teknede kalacağım" dediğini belirten Y., Kaya işyerinden çıktıktan yarım saat sonra beyaz bir arabayla bir kızın gelip Kaya’yı sorduğunu kaydetti.

’ŞAKALAŞIRKEN KARNINDAKİ İZLERİ GÖRDÜM’

Diğer tanık S.A. ise sanık M.P.Ç. ile olay tarihinde aynı işyerinde staj yaptığını belirtirken, sanığın karnında gördüğü izlere ilişkin mahkeme heyetinin sorularını yanıtladı. İfadesi cinayetin aydınlatılmasında önemli rol oynayan S.A., Kaya kaybolduktan sonra M.P.Ç. ile işyerinde şakalaştıklarını, kilo konusu açılınca M.P.Ç.’nin tişörtünü kaldırarak karnını kendisine gösterdiğini söyledi. M.P.Ç.’nin karnında tırnak izlerine benzer izler gördüğünü anlatan S.A., daha sonra sanığın göbeğini kapattığını vurguladı. Mahkeme heyetinin soruları üzerine A. önce M.P.Ç.’nin tişörtünü normal bir şekilde indirdiğini anlattı. Savcılıkta verdiği ifadesi hatırlatılan S.A. daha sonra, sanığın karnını kapatırken hızlı davrandığını ve bir şey saklamaya çalışıyormuş gibi göründüğünü kaydetti.

KARNINDAKİ İZİ MAHKEME HEYETİNE GÖSTERDİ

Söz alan sanık M.P.Ç. karnındaki izlerin kilo değişiminden dolayı oluşan çatlaklar olduğunu öne sürdü. Mahkeme başkanının talebi üzerine karnını açarak mahkeme heyetine gösteren M.P.Ç. vücudunun çeşitli noktalarında benzer çatlakların olduğunu anlattı.

’ÇİVİYE TAKILMASI SONUCU OLUŞMUŞ OLABİLİR’

Müşteki avukatları ise sanık N.D.’nin de Ortaca Devlet Hastanesi’ndeki ilk sağlık kontrolünde üzerinin tamamen çıkarılmadan muayene edildiğini ve karnındaki izlerin rapora yansıtılmadığını ileri sürerek, söz konusu hastanedeki doktor hakkında ’görevi kötüye kullanma’ suçundan soruşturma yapılması gerektiğini söyledi. Bunun üzerine N.D. karnındaki izin olaydan çok önce oluştuğunu ve tutuklandıktan sonra cezaevine gitmeden önce Fethiye Devlet Hastanesi’nde yapılan son muayenesinde kayda geçtiğini anlattı. N.D. izin olaydan birkaç ay önce denizden çıkarken iskeledeki çiviye takılması sonucu oluşmuş olabileceğini vurguladı.

AVUKATLAR SAVUNMA YAPTI

Duruşmanın son bölümünde sanık avukatları savunma yaptı. M.P.Ç.’nin avukatı tutukluluk halinin kaldırılmasını isteyerek, M.P.Ç.’nin Cansu Kaya’ya cinsel saldırıda bulunduğu ve cinayet işlediğine ilişkin hiçbir delilin olmadığını aktardı. Sanıkları savundukları için de üzerlerinde yoğun bir baskı olduğunu belirten sanık avukatları suç dosyasının içeriğini bilmeden yapılan haksız yorumların kendilerini üzdüğünü belirtti.

İNTERNET SİTESİ HABERİ MAHKEME HEYETİNE SUNULDU

Sanık avukatları Cansu Kaya’nın babası Osman Kaya’nın sözlerine dayandırılarak bir internet sitesinde yapılan haberin metnini mahkeme heyetine sundu. Avukatların, Osman Kaya’nın "Asıl suçlular dışarıda" sözlerinin yer aldığı haberin değerlendirilmesini istemesi üzerine salonda gerginlik yaşandı. Haberin yalan olduğunu belirten Osman Kaya, "Hergün 7-8 gazeteci beni arıyor. Bir gazeteci beni aradı ve ’Bu cinayeti 2 kişi işlemiş olamazlar’ dedi. Ben de ’bilmiyorum’ dedim. Sonra böyle bir haber yazılmış. Bu haberin sanık avukatları tarafından yönlendirme sonucu yazıldığını düşünüyorum. O nedenle sanık avukatlarından şikayetçiyim" dedi.

Sanıkların tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme dosyadaki eksik raporların beklenmesi için duruşmayı erteledi.

Mahkeme çıkışı duruşmada gerginliğe neden olan habere ilişkin soruları yanıtlayan Osman Kaya, "Kızımın katilleri dışarıda" gibi bir ifade kullanmadığını belirtti. Gazeteciye çevresinden duyduğu sözleri ilettiğini aktaran Kaya, "Muhabire, ’Halk 2 suçlunun içeride olduğunu, ancak 2 suçlunun daha hala serbest şekilde dolaştığını söylüyor" dedim. Bunlar senaryo başka hiçbir şey değil" diye konuştu.