Çapa Tıp Fakültesi yıkımı başladı

Çapa Tıp Fakültesi yıkımı başladı
Çapa Tıp Fakültesi yıkımı başladı
Kentsel dönüşüm, Çapa ve Cerrahpaşa'ya da uzandı. Yıkım, Çapa'da başladı. Yıkılanların yerine 'depreme dayanıklı ve birbiriyle bağlantılı' hastaneler yapılacak.

İSTANBUL - Kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında, İstanbul Üniversitesi (İÜ) Çapa Tıp Fakültesi’nde Çocuk Polikliniği’nde yıkım çalışmalarına başlandı. Yıllardır hizmet veren bina, yıkılarak yerine yeni ve modern bir bina inşa edilmesi planlanıyor. Fatih Belediyesi ve İstanbul Üniversitesi’nin başlattığı ortak kentsel dönüşüm projesi, Çapa Tıp Fakültesi ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ndeki binaların yenilemesini içeriyor. Proje 2017 yılında son bulacak.
İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet, proje kapsamında deprem riski taşıyan hizmet ve hastane binalarının yenilenmesinin yanı sıra öğretim üyeleri, hasta ve öğrencilerinin tercihlerinin analiz edildiğine dikkat çekiyor.

Eski, dayanıksız ve dağınık 
Yıkım çalışmalarını Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir de izledi. Başkan Mustafa Demir DHA’ya yaptığı açıklamada şöyle dedi: “Çapa ve Cerrahpaşa yerleşkelerine özel bir proje yapıyoruz. Şu an Çapa ve Cerrahpaşa’da zaman içerisinde ihtiyaçlarla yapılmış bir sürü bina var. Kendi aralarında bağlantıları yok. Yapı malzemeleri son derece eski, depreme dayanıklılığında sıkıntı var. Bunların hepsi göz önüne alınarak İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü tarafından proje geliştirildi. Biz de onlara Fatih Belediyesi olarak her türlü teknik desteği verdik. Netice itibariyle bugün çocuk polikliniği yıkılıyor. Arkasından çocuk psikiyatrisi binası yıkılacak. Etaplandırıldıktan sonra bu çalışma bitecek. Bu çalışmaların 4 yıl içerisinde tamamen bitmesini planlıyoruz.”

‘Bütüncül’ olacak
Radikal’in aldığı bilgiye göre ilk olarak hastane dışı birimler, yani idari ve destek binaları yıkılacak. Yıkım 4 ay sürecek. Yıkılan bu binaların yerine depreme dayanıklı hastane binası inşa edilecek. Kampüste hizmet veren hastaneler bu binalara taşınacak. Her iki kampüse de yapılacak biner yataklı hastanelerin inşaatı ise yaklaşık 2-3 yıl sürecek.
Öğretim üyeleri, sağlık çalışanı, öğrenci ve hastalar düşünülerek yeniden gözden geçirilen yapılanmada, mimari olarak farklı birimlere kolayca geçilebilen, fiziksel altyapıları bütün olan binalar oluşturulacak.