'Çapa' Tıp ya gidecek ya gidecek...

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın tahsis ettiği 1500 dönümlük araziye tam donanımlı bir fakülte veya sağlık kurumu yapılacak. İstanbul Tıp Fakültesi'nin Halkalı'daki bu araziye taşınıp taşınmayacağıysa tartışma konusu.

İSTANBUL - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın tahsis ettiği 1500 dönümlük araziye tam donanımlı bir fakülte veya sağlık kurumu yapılacak. İstanbul Tıp Fakültesi'nin Halkalı'daki bu araziye taşınıp taşınmayacağıysa tartışma konusu.
Bir süredir gündemde olan İstanbul Tıp Fakültesi'nin taşınması, fakültenin genel kurulunda oylanmış ve oylama sonucunda yüzde 98 oranında ret oyu çıkmıştı.
İstanbul Üniversitesi (İÜ) Rektörü Mesut Parlak dün "Biz yönetim olarak orada İstanbul Tıp Fakültesi, Eczacılık, Diş Hekimliği, Florence Nightingale sağlık meslek yüksekokulları, yani sağlıkla ilgili her şeyi oraya götüreceğiz" derken, öğretim üyelerinin gitmek istememesi halindeyse araziye başka bir 'Tıp Üniversitesi' kurulabileceğinin sinyallerini verdi.
Rektör Parlak: Israr edeceğiz
Prof. Dr. Parlak, üniversitenin eski olduğunu, binaları ve laboratuvarlarının yaşlandığını söyledi. Olası bir depremde iki tıp fakültesi hastanesinin zarar görmesi halinde, sağlık probleminin çözümünün zorlaşacağını vurgulayan Parlak, Erdoğan'la Tıp Fakültesi'ni Olimpiyat Stadı'nın yanında bir araziye taşımak için görüştüklerini ve kendilerine 1500 dönümlük yer tahsis edildiğini anlattı:
"Öğretim üyelerine gittik, geniş akademik kurullarda bunu dile getirdik, çoğu karşı çıktı. Ama karşı çıkmak sorunu çözmüyor. Ben diyorum ki 'Bu fakülteyi dünya standartlarında bir kurum haline getireceğim.' Ne yapacağız? Biz yönetim olarak orada İstanbul Tıp Fakültesi, Eczacılık, Diş Hekimliği, Florence Nightingale sağlık meslek yüksekokulları, yani sağlıkla ilgili her şeyi oraya götüreceğiz. Kongre merkezleri yapacağız, modern, geniş yeşil alanları olan bir mekân haline getireceğiz, artı anakent belediyesinin bize verdiği destekle metro da kampüsün göbeğine girecek. Havaalanına 15 dakika, E-6'nın yanında, böyle bir alan. Bunda ısrar edeceğiz ve onu da sonuna kadar götüreceğiz. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'ni de mutlaka başka bir yere taşımak zorundayız."
İki fakültenin de sit alanı içinde olduğunu, üç kat toprak üstü, iki kat toprak altı yapılanma izni verildiğini belirten rektör, bununla fakültenin gereksinimlerini karşılamayacağını savundu.
Rektör Parlak, İstanbul Tıp Fakültesi'ndeki öğretim üyelerinin bu araziye geçmek istememeleri halindeyse yeni bir tıp fakültesinin de sinyallerini veriyor.
"Bir şekilde orada İstanbul'un tarihine, geleceğine yakışabilir bir tıp fakültesi, sağlık kurumu oluşturacağız. Bu, İÜ'nün üçüncü tıp fakültesi de olabilir."
43 yıldır Çapa'da
Tıp eğitimi Atatürk'ün direktifiyle 1933'te şehrin Çapa, Vakıf Gureba, Cerrahpaşa, Haseki, Şişli Etfal, Bakırköy hastanelerine dağıtılmıştı. 1964 yılındaysa tıp fakültesi kliniklerinin Çapa ve Cerrahpaşa'da toplanması tamamlandı.
İstanbul Tıp Fakültesi 1964'ten bu yana Çapa'daki binasında hizmet veriyor. 1967'de İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi, İstanbul ve Cerrahpaşa olarak ikiye ayrıldı. 1974'te Beyazıt'taki kliniksiz kürsülerin Çapa'ya nakledilmesiyle İstanbul Tıp Fakültesi bütün haline geldi.