@sarikayaercan

Çapan: Jose Marti'nin büstünün hali bir anlayışın göstergesi

Çapan: Jose Marti'nin büstünün hali bir anlayışın göstergesi
Çapan: Jose Marti'nin büstünün hali bir anlayışın göstergesi
Esenyurt'ta bulunan Hava Parkı'ndaki Küba'nın ulusal kahramanı Jose Marti'nin büstünün kalas destekli haliyle ilgili Radikal'e konuşan eski Başkan Gürbüz Çapan " Bu bir anlayışın göstergesidir. Esenyurt'u yöneten zihniyetin sanatla ilgisi olmadığı ve heykele bakışının yansımasıdır" dedi.
Haber: ERCAN SARIKAYA - ercan.sarikaya@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL-Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan , Küba’nın başkenti Havana’daki yabancı bir devlet başkanına ait tek büst olan Atatürk büstüne çiçek bıraktı. Ardından da Küba’nın ulusal kahramanı Jose Marti anıtını ziyaret etti. Bu ziyaret aynı zamanda büyük bir ozan da olan Jose Marti’nin Türkiye ’deki iki büstünü akıllara getirdi. 1994 yılında eski Başkan Gürbüz Çapan'ın İstanbul Esenyurtt'a bir parka diktiği Jose Marti büstünün bakımsız, ve kalas destekli ayakta duran hali basına yansıdı. Esenkent Mahallesi’ndeki Havana Parkı’nda Atatürk’ünkiyle yan yana bulunan büstteki mermer plaka dökülmüş. Düşmek üzere olan büst ise çevredeki inşaatlardan alınan ince bir kalas ile desteklenerek ayakta duruyor.Esenyurt'ta bulunan Hava Parkı'na Jose Marti'nin büstünü yaptıran esik Esenyurt Belediye Başkanı Gürbüz Çapan Radikal'e konuştu.

İstanbul'da 'İsmet İnönü sanılan' Jose Marti kalasla ayakta duruyor!


'İLK ZAMAN KOMÜNİST DİYE KURŞUNLADILAR'

Büstün kalas destekli haliyle ilgili Radikal'e konuşan eski Esneyurt Belediye Başkanı Gürbüz Çapan, büstün ilk dikildiği zaman komünist diye kurşunlandığını dile getirdi. Çapan "Bugünkü hali ise gerçekten içler acısı" dedi. 1994 yılında Küba'nın yansızlaştırılmasına karşı Türkiye'den bir dayanışma grubu olarak Küba'ya gittiklerini söyleyen Çapan, " Küba'da Atarük'ü anlattık. Küba'da Atatürk Türkiye'ye de Jose Marti büstü yapılması kararını Fidel Castro ile birlikte aldık. Büst ilk diktiğimizde komünist diye kurşunladılar. Aradan 20 yıl geçmiş ama anlayış değişmemiş. Şimdiki hali kurşuna gerek bırakmayacak kadar kötü " dedi.'ANLAYIŞIN YANSIMASI'

Jose Marti büstünün kalasla ayakta tutulmaya çalışılmasını bir anlayışın yansıması olduğunu dile getiren Çapan, " Esenyurt'u yöneten zihniyetin bir göstergesi. Bu zihniyetin heykelle sanatla alakası yok. Atatürk heykellerine bakmışlar mı ki Jose Marti büstüne baksınlar " diye konuştu.


ÖZGÜRLÜK KAHRAMANI JOSE MARTİ

Kübalı ozan Jose Marti (1853-1895) 1869’da özgürlük düşünceleri yüzünden hapsedilerek İspanya’ya sürüldü. Bir süre New York’ta gazetecilik yapan Marti, Küba Devrimci Partisi’ni kurarak Venezuela’ya geçti. Küba’nın İspanyollara karşı verdiği özgürlük savaşını başlatan Marti, 42 yaşında Dos Rios savaşında öldürüldü. Ünlü Guantanamera şarkısının sözlerini yazan Marti, Güney Amerika’nın en çok saygı duyulan özgürlük kahramanlarından biri.