Çapan'a 19 yıl istendi

Esenyurt Belediyesi'ndeki yolsuzluklarla ilgili hazırlanan iddianamede, çıkar amaçlı suç örgütü kurmak...

İSTANBUL - Esenyurt Belediyesi'ndeki yolsuzluklarla ilgili hazırlanan iddianamede, çıkar amaçlı suç örgütü kurmak ve ihalelere fesat karıştırmakla suçlanan Gürbüz Çapan'ın bu yolla trilyonlarca liralık servete ulaştığı ileri sürüldü.
NTV'nin haberine göre, İstanbul DGM Savcısı Ahmet Kelebek'in iddianamesi, Kartal Cezaevi'nde bulunan Çapan'ın 12 yıllık Belediye Başkanlığı dönemini kapsadı.
İddianamede, Çapan'ın 1990 yılındaki mal bildiriminde hiçbir mal varlığının bulunmadığı, bugün ise trilyonlarca liralık servetin sahibi olduğu belirtildi. Savcı, Çapan'ın 19 yıla kadar hapsini isterken, 24'ü tutuklu 42 sanığın İstanbul DGM'de yargılanacağı öğrenildi.
Dört başlıkta yolsuzluk
İddianamede yolsuzluk iddiaları dört başlık altında toplanarak şöyle özetleniyor:
İhale yolsuzlukları: Çapan ailesi kurdukları inşaat şirketleriyle belediye ihalelerine girerek, rakip firmaları tehditle sindirmiş, ayrıca yapılan işleri fazla göstererek aldıkları hakediş paralarını bölüşmüşlerdir.
Tapu ve imar yolsuzlukları: Çapan'ın döneminde 171 adet imar planı ve plan değişikliği yapıldığı, 8 kata kadar izin verilmesi gerekirken 14 kata kadar çıkıldığı anlaşılmıştır. Rodi Jeans firmasının kaçak binasının kat artırımı karşılığında 1 milyon dolar rüşvet alındığı, bu paranın 100 bin dolarının belediye meclis üyelerine dağıtıldığı yönünde ses kasedi mevcuttur.
Kooperatif yolsuzlukları: Kooperatif yerleri imar uygulamaları başkanla yakın ilişkisi olan sanık Şakir Sinan Günör'ün şirketine verilmiştir. Kamulaştırma sırasında sorun çıkaran arazi sahipleri sindirilmiştir.
Vakıf yolsuzluğu: Çapan, bürokratik engelleri aşmak amacıyla vakıflar kurmuş, vakfa verilen yerleri düşük fiyatlarla ve
ihale yapmadan kiraya vermiştir.