Çapan'a tahliye yok

Esenyurt davasında 15 sanık tahliye edilirken, Gürbüz Çapan ile iki kardeşinin de aralarında bulunduğu 10 sanığın tutukluluğunun devamına karar verildi.

Esenyurt'taki arazi yolsuzluğu iddialarıyla ilgili yargılanan 25 tutuklu sanıktan 15'i tahliye edilirken, eski belediye başkanı Gürbüz Çapan ile iki kardeşinin de bulunduğu diğer sanıkların tutukluluk hallerinin devamı kararlaştırıldı.
İstanbul 1 No'lu DGM'deki duruşmada sorgusu yapılan Gürbüz Çapan'ın kardeşi sanık Zeki Çapan, suçlamaların kaynağının husumet ve iftira olduğunu öne sürerek, "Gerek şahsım, gerek ailemle ilgili birtakım şirketlerimizin ticari faliyet ve işlemleri iddianameye dayanak yapılmıştır. Rakamlar anormal derecede abartılarak, trilyon dolarlık mal varlığımız olduğu anlatılmıştır ve kamuoyunda bazı kişilerin hedefi haline getirilmişizdir" dedi.
1988-93 yılları arasında mal varlığındaki artışın ağabeyine dayandırıldığına ilişkin iddiaları kabul etmediğini belirten Zeki Çapan, mal varlığının memleketi Kars'tan getirdikleri ve burada kazandıklarından oluştuğunu söyledi.
Belediye eski Başkan Yardımcısı sanık Bedri Altınmakas, yaptıkları bütün işlemlerin yasal olduğunu, kesinlikle kanunların dışına çıkılmadığını savundu. Dinlenen diğer sanıklar da, kendilerine isnad edilen suçlamaları reddederek, tahliye talebinde bulundu.
Verilen aranın ardından söz alan sanık Gürbüz Çapan'ın avukatı Uğur Alacakaptan, her ne pahasına olursa olsun en ağır şekilde
suçlamanın, soruşturmayı yöneten ve yönlendirenlerin amacı olduğunu ileri sürdü. Dosyada 140 şikayetçi göründüğünü, ancak bunların 70'inin beyanına başvurulmadığına dikkati çeken Alacakaptan, "Bunlardan dokuzu zaten ölmüştür. Yani bu dosyada ölüler de şikayetçi olmuştur" dedi.
Alacakaptan, duruşma salonunda örgüt veya çete göremediğini de kaydederek, altı aydır tutuklu bulunan müvekkilinin özgürlüğüne kavuşturulmasını talep etti.
Mahkeme heyeti, dosya kapsam ve delil durumuna göre, sanıklar Belgin Oflazoğlu, Selahattin Boyraz, Şakir Sinan Güngör, Cuma Dilek, Murteza Kalem, Ahmet Pehlivan, Ayhan Suna, Aliyar Eltemur, Yüksel Taşkın, Erol Tuna, Hüseyin Taşar, Kenan Yılmaz, Şükrü Taş, Muharrem Çöpçü ve Rıdvan Karaboz'un tahliyesine karar verdi.
Gürbüz Çapan, Zeki Çapan ve Çetin Çapan'ın da aralarında bulunduğu diğer tutuklu sanıkların bu hallerinin devamını kararlaştıran mahkeme heyeti, savunması alınmayan sanıkların dinlenmesi amacıyla duruşmayı erteledi.