Çapan'ın avukatı: İddianame hatalı

Esenyurt Belediye Başkanı Gürbüz Çapan'ın avukatı Ergin Cinmen, 'Beyaz Şahin' operasyonu iddianamesinde DGM savcısının hataları olduğunu belirtti...

İSTANBUL - Esenyurt Belediye Başkanı Gürbüz Çapan'ın avukatı Ergin Cinmen, 'Beyaz Şahin' operasyonu iddianamesinde DGM savcısının hataları olduğunu belirtti, "Bu iddianameyle,
basın yanlış yönlendirilerek müvekkilim hakkında yargısız infaz yapılıyor" dedi.
Cinmen şunları söyledi: "Avrupa İnsan Hakla-
rı Sözleşmesi'nin temelini oluşturan adil yargılanma hakkı ile iddia ve savunma arasında olması gereken silahların eşitliği ilkesi, bu davanın hazırlık soruşturmasında ihlal edildi. İddianamedeki vahim hatalar nedeniyle basın kuruluşları da gerçeğe aykırı haberler verdi. Düzenlediğimiz bu basın toplantısı da bir yargısız infazın devamının önlenmesi içindir."
'Trilyon değil, milyar'
Cinmen, iddianamede Gürbüz Çapan ile eski eşi Ayfer Çapan'ın banka hesaplarında bulunan hisse senetlerinin değerinin 50 trilyon olduğunun yazıldığı belirterek, "Gürbüz Çapan'a ait banka hesabı numarası da yanlış. Ancak Çapan'ın bu bankadaki hesabında bulunan hisse senetlerinin değeri, savcının dediği gibi 19 trilyon 140 milyar değil, sadece 16 milyar 269 milyon liradır. Ayfer Çapan'a ait hisse senedinin değeri ise 31 trilyon değil, 21 milyar 583 milyon lira. Bu rakamlar da, hisse senetlerinin ait olduğu İş Bankası'ndan alındı."
Cinmen, iddianamede Doğa Holding'in bedelinin 'trilyon dolar' olarak yazıldığını hatırlatarak, "Bu ifade, savcının hayal dünyasının en bariz örneği" dedi.