Çapkın da görevden alındı

Çapkın da görevden alındı
Çapkın da görevden alındı
Rüşvet ve yolsuzluk operasyonunun emniyette yarattığı deprem şube müdürlerinden sonra Emniyet Müdürü Çapkın'ı da görevinden etti.

Hükümetin, İstanbul ’da üç bakanın oğlunun gözaltına alındığı ve 4 bakanın isminin geçtiği ‘yolsuzluk ve rüşvet operasyonu’na yanıtı emniyette deprem etkisi yaptı. 5 şube müdürü ile 6 müdür yardımcısının görevden alınmasıyla başlayan karşı operasyon İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın’a uzandı. Çapkın, görevden alınıp merkez valisi olarak atandı. Çapkın, görevden alınmasının ardından yaptığı ilk açıklamada, “Nasıl geldiysek öyle gidiyoruz. Merkeze alındım, hayırlısı olsun” dedi.
Türkiye ’yi sarsan yolsuzluk operasyonuna hükümetin yanıtı çok sert oldu. İlk gün gözaltıları gerçekleştiren İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nü vuran iki dalgada Mali Suçlarla Mücadele Şube’den sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı Hamza Tosun, Organize Suçlarla Mücadele Şube’den sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı Mahir Çakallı Organize Şube Müdürü Nazmi Ardıç, Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdür Yardımcısı Şenol Demir Özel, Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdür Yardımcısı Ahmet Kalender, Terörle Mücadele Şube Müdürü Ömer Köse, Mali Şube Müdürü Yakup Saygılı, Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdür Yardımcısı Yasin Topçu, Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdür Yardımcısı Kazım Aksoy, Kaçakçılık Şube Müdürü Tuğrul Turhal, Asayiş Şube Müdürü Ersan Erçıktı’nın görev yerleri değiştirildi. 

Görevden alamlar diğer illere sıçradı 

Ankara ’da Kom, Mali, Narkotik ve Siber Suçlarla Mücadele Şube müdürleri başta olmak üzere 18 şube müdürünün görev yerleri değiştirildi. Kayseri, Bursa, Trabzon ve Kocaeli,Trabzon, Konya, Yalova ve Erzincan’ın da aralarında bulunduğu bazı illerin emniyet müdürlüklerinde, kaçakçılık ve organize suçlarla şube müdürlerinin de görev yeri değişti.
Başbakan: Babamızın oğul olsa dinlemeyiz: Başbakan Erdoğan, önceki akşam rüşvet ve yolsuzluk operasyonu hakkında “Devlet içindeki devlet olan bu örgütlenmeyi kesinlikle meydana çıkaracağız. Babamızın oğlu olsa dinlemeyiz” dedi. Erdoğan, emniyetteki değişikliklerle ilgili olarak, ‘görevden almaların süreceğini’ söylemişti. Başbakan’ın açıklamalarının üzerinden 12 saat geçtikten sonra İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın’ın görevden alındığı ortaya çıktı. 

‘Nasıl geldiysem öyle gidiyorum’ 

Görevden alınmasının ardından eşyalarını toplamak için İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ndeki makamına gelen Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın gazetecilere yaptığı açıklamada “Biz devlet memuruyuz, gelmemiz nasıl doğalsa gitmemiz de öyle doğal. Nasıl geldiysem öyle gidiyorum. 4.5 senedir devletimize, milletimize sadakatle hizmet etmeye çalıştık. Bugün de normal devlet memurluğu ataması kapsamında merkez valiliğine atamamız oldu. Hayırlısı olsun merkez valiliğine gidiyorum. Zaten merkez valisiydim ve geçici görevle İstanbul’a gelmiştim. Merkez valiliğine geçiyoruz. Bana, devletimize, milletimize hayırlı olsun” dedi 

30 saat makamına gelmedi 

İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın’ın da operasyondan habersiz olduğu öne sürülmüştü. Operasyon sonrası ilkgün müdürlükteki makasına gelmeyen Çapkın, yaklaşık 30 saat sonra önceki gün öğle saatlerinde makamına gelmişti. Hüseyin Çapkın, gazetecilerin soru sormalarına fırsat vermeden elini havaya kaldırarak, “İyi günler” demekle yetinmişti.


Hüseyin Çapkın, emniyet müdürlüğü binasından akşam saatlerinde ayrıldı. Çapkın’ın çıkarken makam aracını kullanmaması dikkat çekti. Ayrılırken, çalışma arkadaşları ile vedalaşırken, emniyette ‘Ayşe Bacı’ olarak bilinen Ayşe Mezzek, Çapkın’ın aracını durdurup, Çapkın’la vedalaştı.

Yeni müdür Altınok oldu

İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın’ın görevden alınmasının ardından boşalan Emniyet Müdürlüğü’ne Aksaray Valisi Selami Altınok atanıyor. AK Parti Aksaray Milletvekili Ruhi Açıkgöz, Aksaray Valisi Selami Altınok’un önce merkez valiliğine, ardından da İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’ne atanacağını söyledi. Vali Altınok ise dün İçişleri Bakanlığı’na çağrıldı. 

Altınok kimdir?

Erzurum’da doğan Altınok, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi mezunu. Çeşitli ilçelerde kaymakamlık yapan Altınok, Erzurum İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği görevine daha sonra da Aksaray Valiliği’ne atandı.