'Çapulcu'lar mezun oldu

'Çapulcu'lar mezun oldu
'Çapulcu'lar mezun oldu

Eskişehir Atatürk Stadyumu’nda düzenlenen mezuniyet töreninde 5 bin 200 Anadolu Üniversitesi öğrencisi diplomalarını aldı. Çeşitli fakülte ve yüksekokullardan mezun olan öğrenciler geçiş töreninde Taksim Gazi Parkı direnişini yansıtan maketler, dövizler ve pankartlar taşıdı.
“Ay resmen devrim”, “Gaz atma babam burada”, “Gaza geldik mezun olduk” pankartları taşıyan mezunlar polisin TOMA (Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı) ve BJK Çarsı’nın POMA’sına (Polis Olaylarına Müdahale Aracı) karşı FOMA (Fikri Olanlara Müdahale Aracı) ile tören alanında boy gösterdi.

Çelenk ve saygı duruşu

Mezuniyet töreni ilk olarak Rektör Prof. Dr. Davut Aydın ile öğretim üyelerinin Vilayet Meydanı’nın onarımda olması nedeniyle resmi törenlerin yapıldığı Atatürk Endüstri Meslek Lisesi bahçesindeki Atatürk anıtına çelenk konulup saygı duruşuyla başladı.
Rektör ve beraberindekiler daha sonra lisenin hemen karşısındaki Atatürk Stadyumu’na yürüyerek gitti. Aydın ve öğretim üyeleri, ardından da fakülte ve yüksekokullardan mezun olan öğrenciler tribünleri dolduranları selamladı.


  http://www.radikal.com.tr/113897311389731

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Fikri Olanlara Müdahale Aracı - momentum

  Bundan çok yıllar önceydi, sol aydınlardan biri bir kitap yazmıştı: Düşünüyorum o halde vurun, yani, Descartes'ın düşünüyorum o halde varım'ından mülhem... Felsefe tarihinin bir dönemecini oluşturan cogito, bizimkilerin dilinde ancak ülkücülerle olan polemiğinde kullanacağı bir dekordan ibaret. Ve benzer kavramların hepsi: cogito, düşünce, fikir ve bilim-sanat aleyhisselam. Hepsi, bir polemik ya da mücadele bağıntısı içinde şekillenen şeylerden ibaret, karşı kamptaki beyaz çoraplı ülkücülerle birlikte var oluyor. Eh, işimizi görüyor o kadarı, Server Tanilli kadar bir bilim ve Grup Yorum kadar bir sanat, fazlası istemez. Fikir çeşitliliğimiz de aslında bize gaz ve su sıkanlardan daha fazla değil, ama 40 yıllık söylem bu şekilde kuruldu. Ne de olsa üçüncü dünyada devrime çıkmış aydınlanma bilgeleriyiz hepimiz.