Çapulcular 'Tuncel abi'lerini unutmayacak

Çapulcular 'Tuncel abi'lerini unutmayacak
Çapulcular 'Tuncel abi'lerini unutmayacak
Usta aktör Tuncel Kurtiz için Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde anma töreni düzenlendi. Bir grubun "Çapulcular seni unutmayacak" sloganı alkış aldı.
Haber: ECE ÇELİK / Arşivi

Önceki gün hayata veda eden usta oyuncu Tuncel Kurtiz, dün sabah Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde düzenlenen anma törenin ardından toprağa verileceği Balıkesir’e uğurlandı. Muhsin Ertuğrul Sahnesi Kurtiz’in ailesi, arkadaşları ve sevenleriyle dolup taştı... Öyle ki Kurtiz’in dostlarından bir bölümü kalabalık sebebiyle sahneye bile çıkamadı. Bir dakikalık saygı duruşuyla başlayan törende Kurtiz’in yakın arkadaşı Ayla Algan kısa bir konuşma yaptı. Algan, Tuncel Kurtiz’in sevenlerinin ona olan mesajlarını Şehir Tiyatroları’na yollamalarını istedi. “Bu yazılardan bir kitapçık yapacağız” diyen Algan, ardından sahneyi Ayşen Bölükbaşı’ya bıraktı. Bölükbaşı Kurtiz’in sevdiği bir şarkıyı piyanoyla seslendirdi.
Piyano dinletisinin ardından Kurtiz’in sesi eşliğinde onun görüntülerinin yer aldığı bir VTR izletildi. Ardından sahneye çıkan Melike Demirağ, ‘Arkadaş’ ve ‘Benim Meskenim Dağlardır’ şarkılarını söyledi. 15 dakikalık törenin ardından oyuncu arkadaşlarının omzu üzerinde sahneden indirilen Kurtiz’in naaşı oyuncunun vasiyeti üzerine gömülmek için Kazdağları’na doğru yola çıktı. Kurtiz’in naaşı onu sevenlerin alkışları eşliğinde sahneden ayrıldı. 

Sanatçı dostları uğurladı
Anma töreninde Tarık Akan, Kıvanç Tatlıtuğ, Halit Ergenç, Bergüzar Korel, Sedef Avcı, Kıvanç Kasabalı, Rıza Kocaoğlu, Menderes Samancılar ve daha onlarca meslektaşı vardı. Anma töreni biterken bir grubun, “Çapulcular seni unutmayacak” diye bağırması kalabalıktan alkış topladı. Bu arada tören sonunda Beşiktaş ’ın taraftar grubu Çarşı, Tuncel Kurtiz’in eşi Menend Kurtiz’in omuzlarına bir Beşiktaş atkısı koydu.

Sevdiği mezarlığın yakınına gömülecek


Tuncel Kurtiz’in cenazesi bugün öğle vakti Kaz Dağları’nda toprağa verilecek. Kurtiz’in Balıkesir Edremit’e bağlı Tahtakuşlar Köyü’nde Alevi mezarlığına defnedilmesi öngörülüyordu. Sanatçı, sağlığında bu köydeki Alevi mezarlığını çok sevdiğini sık sık dile getiriyordu. Ailesi de Tahtakuşlar Köyü’nde defnedilmesi kararı aldı. Ancak köy ihtiyar heyetinden izin çıkmayınca Kurtiz’in, Tahtakuşlar’ın hemen yakınında yer alan Çamlıbel Köyü’ndeki mezarlığa defnedilmesine karar verildi. Bu köyde sanatçının evi ve butik oteli bulunuyordu. Sanatçının yakın arkadaşı ve Ankara Sinema Derneği Başkanı Ahmet Boyacıoğlu, Radikal’e yaptığı açıklamada Tahtakuşlar Köyü’ndeki Alevi mezarlığında 2001 yılında çektikleri ‘Sarıkız’ın Dağı’ belgeseli için çalışırken Kurtiz’in bu mezarlığı çok sevdiğini söylediğini dile getirdi. Öte yandan Hubyar Sultan Alevi Derneği Başkanı Ali Kenanoğlu ise Kurtiz’in Tahtakuşlar’da defnedilemediği haberi üzerine Altınoluk Alevi derneklerinden bir heyeti köye yolladıklarını açıkladı. Kenanoğlu, “Alevi inancındı böyle birşey yok.Bu utanç verici durumu ortadan kaldırmak için çalışıyoruz”dedi.