Çare cinde aranınca

Skandala tepki
Dr. Ekrem Tok Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ndeki dayak atılması ve uyuşturucu rezaletine yeni bir boyut eklendi. Skandal sonrası hastaneden alınan 24 yaşındaki Emrah Kaya, 'cinci' kurbanı oldu.
İkinci gün
Hastaneden umudu kesen Kaya ailesi, 20 Şubat'ta aldıkları Emrah'ı 'cinci' diye bilinen 'hoca' lakaplı 45 yaşındaki Abdullah Yeşiltepe'ye teslim etti. Emrah, kapatıldığı odada ikinci gün öldü. Yeşiltepe tutuklandı.
Haber: MEHMET EZER / Arşivi

HATAY - Basına 'ortaçağ' görüntüleriyle yansıyan akıl hastanesinden çıkarılan kız, başka bir 'ortaçağ ilkelliği'ne kurban edildi. Adana'daki Doktor Ekrem Tok Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nde hastalara uyuşturucu verilmesi ve dayak atılması görüntüleri üzerine ailesi tarafından tedavi gördüğü bu hastaneden alınan 24 yaşındaki Emrah Kaya, 'cin çıkarma seansı'nda öldü. İki gün 'cinci hoca'yla odaya kapatılan kız, göğsü kesilmiş olarak bulundu.
Antakya'ya bağlı Harbiye beldesinde oturan Mehmet Kaya, televizyonlar ve gazetelerde, Doktor Ekrem Tok Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nde çıkan haberin ardından üç yıldır burada tedavi gören kızını 20 Şubat'ta alıp evine götürdü. Kaya ailesi, kızlarını tedavi ettirmek için tavsiye üzerine 'hoca' olduğu söylenen Abdullah Yeşiltepe'ye başvurdu. 'Cinci hoca' olarak bilinen Yeşiltepe ile Emrah, üç gün önce evdeki bir odaya kapatıldı ve hocanın 'cin çıkarma seansları' başladı. Emrah, iki gün aynı odada kaldığı Yeşiltepe'nin önceki günkü seansında öldü. Emrah Kaya'nın uzaktan akrabalıkları da olan Yeşiltepe'nin, genç kızın göğsünü jiletle kestiği ortaya çıktı. Yeşiltepe, Emrah'ın göğsünü kestikten sonra, "Cinler uyuyor, biraz sonra çıkarlar" diyerek odadan çıktığı, arkasından da genç kızın öldüğü iddia edildi. Olayın ardından yakalanan Yeşiltepe 'kasten adam öldürmek'ten tutuklandı.
Kaya'nın cenazesi Adana Adli Tıp Kurumu'ndaki otopsinin ardından Harbiye Şıh Yusuf Mezarlığı'nda toprağa verildi. Amca Ali Kaya, "Kızla hoca odaya geçmiş dua etmeye başlamışlar. Sonra da ölmüş. Ama eceliyle mi ölmüş, öldürülmüş mü, ancak Allah bilir. Bir de otopside belli olur" dedi.
Tutuklanan Yeşiltepe'nin, Suudi Arabistan'a uyuşturucu hap captagon götürmek isterken yakalanıp bir süre cezaevinde yattığı ortaya çıktı. Cezaevinde Kuran okumayı öğrenen Yeşiltepe, tahliyesinden sonra da 'Ben şıh oldum' diyerek muska yazmaya başlamış. Hürriyet Mahallesi'ndeki evinde muska yazdığı ileri sürülen Yeşiltepe'nin, bir yıldır 'cin çıkarma' seansları da düzenlediği öğrenildi.