Çaresiz bir aile: Önce hastalık sonra yıkım

Karaeli ailesinin 13 yaşındaki oğulları Cemil'in beyninde iltihap çıktı, baba astımdan işsiz kaldı. Annenin ruh sağlığı bozuldu. Abla intihara kalkıştı. Askerden kaçan ağabey hapiste. Evden atılmak üzereler...
Haber: TAHSİN ÜLKER / Arşivi

ADANA - 13 yaşındaki Cemil Karaeli'nin beyninde iltihaplanma çıkmasının ardından Adanalı Karaeli ailesinin başına gelmedik kalmadı. Baba astıma yakalanıp işsiz kalırken, annenin ruh sağlığı bozuldu. İntihar girişiminde bulunan abla son anda kurtarıldı. Askerden firar eden ağabey ise cezaevine konuldu. Altı çocuklu aile şimdi de kışın ortasında sokakta kalma tehlikesiyle karşı karşıya.
Şiddetli baş ağrısı nedeniyle geçen yıl kaldırıldığı Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'nde 'beyninde iltihaplanma oluştuğu' teşhisi konulan 13 yaşındaki Cemil, yedi ay hastanede yattıktan sonra "Müdahale edilemez" denilerek evine gönderildi. Hastanede kaldığı süre boyunca oğluyla ilgilenen 50 yaşındaki inşaat işçisi baba Kazım Karaeli işinden olurken bir de astıma yakalandı. Kirayı ödeyemeyince evden çıkarılan aile, Köprü Yardımlaşma Derneği'nin aracılığıyla Yurt Mahallesi'ndeki bir apartmanın kapıcı dairesine yerleştirildi. Bir yandan oğlu ve eşinin hastalığıyla ilgilenen, bir yandan da geçim sıkıntısı çeken 48 yaşındaki anne Perihan Karaeli'nin ruh sağlığı bozuldu. İlköğretim okulunu bitirdikten sonra maddi durumları iyi olmadığı için eğitimine devam edemeyen 16 yaşındaki Nazlı Karaeli de girdiği bunalım sonucu hasta kardeşinin kullandığı ilaçları içerek intihara kalkıştı. Genç kız son anda midesi yıkanarak kurtarıldı.
Ağabey firar etti
Vatani görevini yaparken izne gelen 23 yaşındaki Orhan Karaeli ise, "Kardeşim ya ölecek, ya da bana 'ağabey' diyecek. Ben de ondan sonra birliğime döneceğim" diyerek firar etti. Babasının ihbarı üzerine yakalanan Karaeli tutuklanarak İzmir Askeri Cezaevi'ne konuldu.
Aileye son darbe kapıcı dairesinde oturdukları apartmanın sakinlerinden geldi. Apartman yönetimi, sakinlerin baskısıyla Karaeli ailesinden daireyi boşaltmasını istedi. Çaresiz baba Kazım Karaeli, "Peş peşe yaşadığımız sorunlar bizi bunalıma sürükledi. Kaldığımız apartmanın yöneticisi bizi çıkarmak istemiyor, ancak apartman sakinleri baskı yapıyor. Hasta oğlum, eşim ve diğer çocuklarımla bu kış günü sokakta kalacağız. Ne yapacağımızı bilmiyorum" diye konuştu.


    http://www.radikal.com.tr/7629477629470

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.