Caretta caretta'larda dişi nüfusu patlayacak

Bu yıl caretta caretta nüfusunda dişi patlaması bekleniyor. Alanya Çevre Derneği (YAYÇED) Başkanı Emine Eker, "26 derece sıcaklıkta erkek, 32 ve üzeri sıcaklıkta dişi yavrular yumurtadan çıkıyor.

ANTALYA/BURSA - Bu yıl caretta caretta nüfusunda dişi patlaması bekleniyor. Alanya Çevre Derneği (YAYÇED) Başkanı Emine Eker, "26 derece sıcaklıkta erkek, 32 ve üzeri sıcaklıkta dişi yavrular yumurtadan çıkıyor. Bu yıl caretta'larda dişi yavru patlaması yaşanacak. Neslin devamı için erkek caretta'lara ayrı önem verilmeli" dedi.
Eker'in verdiği bilgiye göre geçen yıl da Akdeniz'de yumurtadan çıkan caretta caretta'ların yüzde 85'i dişiydi. 2006 yılı, meteoroloji kayıtlarının tutulduğu 17. yüzyıldan beri en sıcak altıncı yıl olmuştu.
Uludağ Üniversitesi (UÜ) Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nilüfer Aytuğ'a göre sadece caretta'lar değil, tüm kaplumbağa türleri ve timsahlar da risk altında. Aytuğ'un verdigi bilgiye göre canlıların çoğunda yavruların cinsiyetini kromozomlar, kaplumbağalardaysa çevre koşulları belirliyor. Kaplumbağalarda düşük ısılarda genellikle erkek, 32 derecenin üzerindeki ısılarda genellikle dişi, 28-31 derece arasında her iki cinsiyetten yavru ürüyor. Kertenkeleler ve timsahlardaysa durum, tam tersi.
Aytuğ 'cinsiyet kıyameti'ni anlattı: "Sıcaklık artışı gelecek kuşaklardaki cinsiyet oranını bozarak kaplumbağalarda sadece dişilerden, timsahlardaysa erkeklerden oluşan grupların ortaya çıkmasına neden olacak. Geçmişleri 200
milyon yıl öncesine dayanan kaplumbağalar, dinozorların yok olduğu dönemde bile hayatta kalmayı başarmıştı. Ancak şimdi küresel ısınma teh-didi altındalar." (Radikal, dha, aa)