Caretta yuvalarına moloz

Antalya Serik'teki Belek Turizm Merkezi'nde yapımına başlanan bir otelin inşaat alanından çıkarılan tonlarca toprak, nesli tükenme tehlikesiyle tarşı karşıya olan caretta caretta kaplumbağalarının yuvalama alanına dökülüyor.
Haber: NAMIK KEMAL KILINÇ / Arşivi

ANTALYA - Antalya Serik'teki Belek Turizm Merkezi'nde yapımına başlanan bir otelin inşaat alanından çıkarılan tonlarca toprak, nesli tükenme tehlikesiyle tarşı karşıya olan caretta caretta kaplumbağalarının yuvalama alanına dökülüyor.
Caretta caretta'ların yuvalama alanlarında mayıs-eylül ayları arasında inşaat yapılması yasak olmasına karşın Kayı Grubu'na ait otel inşaatı 20 gündür devam ediyor. 5 yıldızlı, 1000 yatak kapasiteli inşaattan çıkan hafriyat, kamyonlarla caretta caretta kaplumbağaların Türkiye kıyılarındaki en önemli yuvalama alanlarından biri olan sahile taşınıyor. Belek Turizm Yatırımcıları Birliği (BETUYAB) ile işbirliği yaparak sekiz yıldır bölgedeki denizkaplumbağalarının korunmasını üstlenen Hacettepe Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü'nün öğretim görevlileri ve gönüllü öğrencilerin bu yıl belirlediği 12 caretta caretta yuvasından sekizi, hafriyattan dökülen toprağın altında kaldı.
Hacettepe Üniversitesi öğretim görevlisi Dr. Ali Fuat Canpolat, "Anne kaplumbağalar, yuvaya bir seferde 100 yumurta bırakır. Bu yumurtaların yüzde 70'inden canlı yavru çıkar. Bu durumda yaklaşık 560 yavru, 3-4 metrelik toprak yığınlarının altında öldü. Yasağa rağmen inşaat nasıl sürüyor anlam veremiyorum" diye konuştu.
Olaydan haberdar edilen Antalya Çevre ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri Belek'te inceleme yaptı. Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nden İrfan Ekmekçi, inşaatın durdurulması gerektiğini belirterek "Bu konu tartışma götürmez. Ortada uyulması gereken bir Çevre Koruma Kanunu ve imza attığımız uluslararası anlaşmalar var" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7545887545880

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.