Caretta'lar göz göre göre ölmüş

Çevre Bakanı Fevzi Aytekin, Mersin Kazanlı sahilinde ölen Caretta caretta'ların kirlilik raporlarına kurban gittiğini itiraf etti.

ANKARA/İÇEL - Çevre Bakanı Fevzi Aytekin, Mersin Kazanlı sahilinde ölen Caretta caretta'ların kirlilik raporlarına kurban gittiğini itiraf etti. Bakan Aytekin, bölgedeki deniz suyunun daha önce 'gizli olarak' tahlil edildiğini ve oksijen yetersizliğinden ölüme sebebiyet veren krom maddesine rastlandığını belirtti, "Bir grup caretta daha önce öldü. Şimdi bir grup daha öldü. Böyle giderse hiç kalmayacak" dedi.
Fabrikanın kapanması gerektiğini söyleyen Aytekin, şu bilgileri verdi: "Daha önce benim talimatımla o fabrika gizli olarak denetlendi. Atıklardan ve deniz suyundan alınan örneklerde oksijen yetersizliğinden ölüme sebebiyet veren kroma rastlandı. Maalesef fabrikanın arıtma tesisleri tam olarak çalışmıyor. Bu konuda valiliğe de bu raporu ilettik. Kirliliğe yol açan fabrikanın kapanması gerekiyor. Ancak buna yetkimiz yok." Aytekin, valilik hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını da söyledi.
Öte yandan Kazanlı Belediye Başkanı Kenan Yıldırım, Mersin 4'üncü Asliye Hukuk Mahkemesi'nde tesisin kapatılması istemiyle dava açtı.
Kromsan: Bilimsel rapor yok
Bugüne kadarki kaplumbağa ölümlerine atıkların neden olduğuna ilişkin herhangi bir bilimsel otopsi raporu bulunmadığını belirten Kromsan Üretim Başkan Yardımcısı Atilla Didin, "Prof. Dr. Salih Cengiz'in
İstanbul Adli Tıp Enstitüsü'nde 'bilimsel
mütalaa' diye sunduğu raporun, hiçbir dayanağı yoktur" dedi. (Radikal/dha)


  ETİKETLER:

  Ankara

  ,

  Mersin

  ,

  İstanbul

  ,

  çevre

  ,

  Adli Tıp