Carettaların üreme alanından yol geçti

Carettaların üreme alanından yol geçti
Carettaların üreme alanından yol geçti
Antalya'da bir otelin denizkaplumbağalarının üreme alanından geçen yolunu mahkeme durdurdu. Ancak tebligat gelene kadar inşaat bitti.
Haber: SERKAN OCAK - serkan.ocak@radikal.com.tr / Arşivi

Antalya ’nın Serik ilçesinde, denizden uzak bir noktada bulunan ve müşterilerini dereden teknelerle denize taşıyan Titanik Deluxe Belek Oteli, ormanda 3.5 metre genişliğinde yol açmaya başladı. Ancak yolun Çevre Düzeni planında ‘Denizkaplumbağaları Üreme ve Koruma Alanı’ içinde kalması sorun yarattı. Antalya Orman Bölge Müdürlüğü ve Antalya Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu’ndan izni alınan yola karşı otelin yanında golf işletmeciliği yapan Royal Belek Turizm A.Ş. dava açtı. Antalya 3. İdare Mahkemesi davayı kabul etti ve 8 Mayıs’ta yürütmeyi durdurma kararı verdi. Karar, otel yetkililerine tebliğ edildi.
Ancak caretta caretta ve yeşil denizkaplumbağalarının üreme alanından geçen yolu inceleyen Antalya Isparta Burdur Denizli Kaş Platformu üyelerinden Hediye Gündüz, mahkeme kararına rağmen çalışmaların durmadığını, hatta daha da hızlandırılarak tamamlandığını söyledi. Dere kenarının hafriyatla doldurduğunu belirten Gündüz, doğanın katledildiğini savundu. Titanic Oteller Grubu Proje ve Yatırım Koordinatörü Sadi Kan ise “Koruma Kurulu’nun uygun gördüğü şekilde yolu tamamladık, açtık. Yan tarafımızdaki Royal Belek Turizm A.Ş. bize kararı gösterdi ancak karar resmi olarak bize pazartesi ulaştı. Biz pazartesi zaten yol çalışmasını tamamlamıştık. Kararın muhatabı Orman Genel Müdürlüğü de itirazını yaptı. Sanırım önümüzdeki ay yürütmeyi durdurma kararıyla ilgili karar verilecek. Ancak bu kararın kaldırılacağını düşünüyoruz. Çünkü zaten yolla ilgili tüm kurumların onayı alınmıştı” dedi.


  http://www.radikal.com.tr/113486011348603

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Samandağ'da da carettea carettalar zor durumda - batman yasar

  Samandağ'ın çevlik tatil köyündeki caretta carettaların üreme alanları sokak köpeğinden geçilmiyor. 1 ay önce sahile çıkan bir kablumbağa köpeklerce öldürüldü. Üremem alanına girilemez tabelası 2 aydır yerinde yok.

  bir ooooofff - orhan1968

  para icin dogayi katledenler ve dogayi katledenlere izin verenler en büyük vatan hainidir. kapitalizm bunlarin gözünü karartmis. cem karaca nin ir sarkisinda dedigi gibi: money money din-kitap- alla-kelam, bitir isi dön köseyi vesselam.

  Doğaya ne zaman saygı göstereceğiz; - alirızapolat

  bu görüntü gerçekten insanın içini karatıyor . bana bir kızılderili ata sözünü hatırlattı .İnsanoğlu Bütün ağaçlar kesildiğinde, bütün hayvanlar avlandığında, bütün sular kirlendiğinde, hava solunamaz hale geldiğinde, işte o zaman paranın yenilebilir bir şey olmadığını anlayacak.